برترین افزونه وردپرس برای ساخت آموزشگاه آنلاین

برترین افزونه وردپرس برای ساخت آموزشگاه آنلاین 1

کلمات کلیدی: افزونه های آموزش آنلاین – افزونه های دوره‌ساز

با پیشرفت روزافزون وردپرس و توسعه‌ی هر چه بیشتر جامعه‌ی آن٬ بر تعداد افزونه‌هایی که قابلیت و کارکردهای متنوعی به این سیستم مدیریت محتوا اضافه می‌کنند نیز افزوده می‌شود. ما سعی می‌کنیم٬ در این دنیای پر تنوع٬ هر از گاهی٬ با انجام بررسی‌های فنی٬ برترین افزونه‌ها را در هر زمینه به شما معرفی کنیم تا کار انتخاب را برای شما آسان کنیم. با توجه به اینکه اغلب سایت‌های خارجی به خاطر سیستم افیلیت و همکاری در فروش٬ محصولاتی را معرفی می‌کنند که درصدی از آن عایدشان شود٬ نمی‌توانند منبع خوبی برای معرفی بهترین‌های واقعی باشند.

در این مقاله تعدادی از برترین افزونه‌های دوره‌ساز وردپرس را به شما معرفی کردیم. اما امروز می‌خواهیم با مقایسه و بررسی این افزونه‌ها٬ برترین مورد را شناسایی کرده و دلایل این برتری را برای شما بیان کنیم.

افزونه‌های دوره‌ساز برای چه زمینه‌هایی مناسبند؟ اگر می‌خواهید یک آموزشگاه آنلاین راه‌اندازی کنید و یا ویدیوهای آموزشی بفروشید و یا برای موسسه آموزشی یا دانشگاه وبسایت طراحی کنید٬ این افزونه‌ها به کارتان می‌آیند. حال می‌خواهیم ببینیم کدام افزونه بیشتر از همه به کارتان می‌آید.

 

برترین افزونه‌های ساخت آموزشگاه آنلاین کدامند؟

تعداد افزونه‌هایی که برای ساخت سیستم آموزش آنلاین ارایه شده بسیار زیاد است. در این میان می‌توان مطرح‌ترین آنها را به شکل زیر لیست کرد:

learnpress

lifterlms

wpcourseware

wplms

sensei

learndash

ultimate learning pro

 

ما به واسطه‌ی کار و تخصص‌مان٬ مجبور بوده‌ایم با اغلب این افزونه‌ها کار کرده و سر و کله بزنیم. بنابراین تجره‌ی خود را در این زمینه با شما در میان می‌گذارم. هر کدام از این افزونه‌ها نقاط قوتی مربوط به خود دارند و البته از نقاط ضعفی نیز رنج می‌برند. برای برخی از این افزونه‌ها٬ قالب‌های مختلفی توسعه داده شده و شما اگر بخواهید یک قالب سازگار و آماده پیدا کنید انتخاب‌های بیشتری خواهید داشت. مثلا برای learnpress و learndash قالب‌های مختلفی ارایه شده است اما افزونه‌هایی مثل sensei و wplms چنان در این زمینه غنی نیستند و سازندگان این افزونه‌ها یک قالب سازگار و هم‌نام با خود افزونه٬ ساخته و ارایه کرده‌اند.

 

ساختار افزونه‌های دوره‌ساز

در ابتدا برای آن که دیدی عمیق‌تر نسبت از ساز و کار سیستم آموزشی پیدا کنید تا بتوانیم تحلیل و بررسی و مقایسه بهتری صورت دهیم بهتر است با ساختار کلی افزونه های ساخت سیستم آموزشی آشنا شویم. به کمک این افزونه‌ها شما می‌توانید دوره‌های آموزشی مختلف ایجاد کرده که شامل ویدیوها و مطالب مختلفی است و کاربران با پرداخت شهریه و بهای دوره در آن ثبت نام می‌کنند و امکان دسترسی به دروس مختلف برایشان فراهم می‌شود. هر دوره می‌تواند شامل سرفصل‌های مختلف باشد که دارای ویدیوهای مختلف آموزشی است که درباره آن مباحث بحث می‌کند.

بنابراین افزونه٬ امکان ساخت یک دوره آموزشی و تولید درس‌های مختلف برای آن را فراهم می‌کند. همچنین می‌توان برای هر درس آزمونی ایجاد کرد که میزان پیشرفت دانشجویان دوره را با آن سنجید. شما می‌توانید به دانشجویانی که با موفقیت درس‌ها و آزمون‌ها را پشت سر می‌گذرانند گواهینامه پایان دوره نیز اعطا کنید.

هر دوره نیز دارای قابلیت‌های مختلف است. علاوه بر طبقه‌بندی دروس و ارایه برنامه درسی٬ می‌توان برای دوره‌ها زمان‌بندی نیز در نظر گرفت تا دانشجویان به همراه هم دوره را طی کنند و یا اینکه دسترسی به دوره را آزاد گذاشت و هر کاربر در هر زمانی بتواند از دروس آن استفاده کند.

برخی از افزونه‌ها امکان اتصال به ووکامرس را نیز فراهم می‌کنند. بنابراین شما می‌توانید دوره‌های‌تان را با کمک ووکامرس به فروش برسانید. علاوه بر این می‌توانید از دوره‌های مختلف یک پکیج ساخته و پکیج‌ها را بفروشید. امکان ایجاد شبکه اجتماعی که ارتباط میان دانشجویان با مربیان و با یکدیگر را فراهم کرده و یا با اییجاد انجمن‌ها٬ امکان بحث و تبادل نظر درباره‌ی محتوای آموزشی نیز میسر می‌گردد.

یک افزونه دوره‌ساز خوب٬ آسان‌ترین راه را برای ساخت دوره و دروس مختلف در اختیارتان قرار داده و سعی می‌کندد٬ تمام قابلیت‌هایی که در بالا گفتیم را نیز حدالامکان در اختیار شما بگذارد. اما بدون شک تمام افزونه‌ها٬ با یک کیفیت عمل نمی‌کنند.

 

مقایسه افزونه‌های آموزش آنلاین

افزونه‌ای مثل learnpress یکی از نقاط قوتی که دارد در ساختار منظم سیستم دوره‌ساز آن است که شما می‌توانید همه چیز را از یک جا مدیریت کنید. در هنگام مدیریت دوره می‌توانید طبقه‌بندی مباحث و دروس را ایجاد کرده و همچنین از میان درس‌های تولید شده هر کدام را که خواستید داخل برنامه درسی دوره وارد کنید. تنظیمات دوره نیز به سادگی در صفحه دوره میسر است و شما می‌توانید اطلاعات دوره از قبیل مدت زمان٬ دوره های پیش‌نیاز٬ قیمت و … را نیز در آن درج کنید. لرن پرس دارای ادآن‌ها و افزونه‌های اضافی بسیاری است که امکان توسعه قابلیت‌ها را برایش فراهم می‌کند. این بدان معنی است که برای افزودن قابلیت‌های مورد نیازتان٬ مجبورید که افزونه‌های دیگری نیز نصب کنید.

مثلا برای اتصال به ووکامرس یا بادی پرس و یا ادغام با افزونه‌های عضویت ویژه٬ ایجاد تکالیف٬ اعلان‌ها٬ نقد و بررسی دوره توسط دانشجویان٬ فهرست علاقه‌مندی و ..  نیازمند افزونه‌های اضافی هستید.

برترین افزونه وردپرس برای ساخت آموزشگاه آنلاین 2
ایجاد دوره در لرن پرس

 

توضیحات و دانلود افزونه learnpress

 

افزونه wplms دارای پنل دانشجویی شیک و خوبی است. دوره‌ساز افزونه از طریق برگه وردپرس انجام می‌گیرد. شما می‌توانید تنظیمات و اطلاعات دوره را وارد کنید و جالب آن که می‌توانید سایدبار دلخواه‌تان را برای هر دوره انتخاب کنید. این یعنی شما می‌توانید ابزارک‌های دلخواهی برای صفحه دوره قرار دهید. برای ساخت برنامه درسی٬ ابزار چندان جذابی در اختیارتان نیست و یک بخش ساده که با کاستوم فیلد ایجاد شده به شما کمک می‌کند تا برنامه درسی ایجاد کنید. لازم نیست افزونه‌های جانبی زیادی نیست و سه چهار افزونه کارتان را راه می‌اندازد.

برترین افزونه وردپرس برای ساخت آموزشگاه آنلاین 3
داشبورد wplms

 

برترین افزونه وردپرس برای ساخت آموزشگاه آنلاین 4

یکی دیگر از محاسن این افزونه٬ سازگاری داخلی با بادی پرس و بی بی پرس است. بنابراین ساخت انجمن برای دوره ها و تعامل میان دانشجویان و مربیان تضمین شده است. همان طور که گفته شد داشبورد زیبایی نیز برای دانشجویان ترتیب داده شده که می‌توانند به مدیریت آموزشی خود بپردازند.

برترین افزونه وردپرس برای ساخت آموزشگاه آنلاین 5

 

بخش ایجاد دوره در wplms

 

و اما افزونه learndash که به عنوان برترین افزونه در بسیاری از منابع اعلام شده نیز محاسن و معایبی دارد. این افزونه نیز مانند لرن پرس نیازمند افزونه‌های جانبی بسیاری برای توسعه قابلیت‌هاست. ساختار ساخت دوره آن نیز بدین صورت است که ابتدا باید یک دوره جدید ایجاد کنید. سپس از بخش ایجاد درس باید دروس مربوط به این دوره را یک به یک ایجاد کرده و به این دوره متصل کنید. و پس از آن باید برای هر درس تعدادی مباحث ایجاد کرده و آن‌ها را به دروس مربوطه متصل کنید. گرچه این سازوکار٬ دارای نظام خوبی است اما مشخص است که کارتان چندان هم ساده نیست. برای این افزونه نیز قالب‌های مختلفی ارایه شده که مطرح‌ترین آنها social learner است. این قالب دارای چند افزونه اختصاصی نیز هست که امکان ادغام لرن دش با بادی پرس و بی بی پرس را فراهم می‌کند.

توضیحات و دانلود افزونه learndash

 

و انتخاب و پیشنهاد ما

و اما پیشنهاد ما در میان افزونه‌های آموزشی٬ افزونه ultimate learning pro است. حال به مقایسه این افزونه با لرن دش می‌پردازیم.

 

ساختار دوره‌ساز

یکی از محاسن آلتیمیت این است که دارای پنل مدیریت یکپارچه است و شما با کلیک بر روی هر بخش٬ طبق یک سلسله منظم می‌توانید کارها را انجام دهید و سردرگم نشوید. برای ساخت دوره به راحتی به بخش دوره ها می‌روید و همه چیز در یک جا در اختیارتان قرار گرفته و برای انجام تنظیمات نیز با یک کلیک شما را به صفحه مورد نظر می‌برد تا بتوانید تنظیمات را وارد کنید. همچنین بر خلاف لرن دش٬ می‌توانید از میان درس‌های موجود و انتخاب آنها٬ طبقه‌بندی دروس را ایجاد کنید. این کار به شما امکان می‌دهد که از دروس مختلف در دوره‌های مختلف استفاده کنید و نیاز نباشد که یک درس را برای آن که در دو دوره‌ی مختلف مورد استفاده قرار دهید دوباره درس را ایجاد کنید. کاری که در لرن دش مجبور به انجام آن هستید.

برترین افزونه وردپرس برای ساخت آموزشگاه آنلاین 6
پنل مدیریت آلتیمیت

 

برترین افزونه وردپرس برای ساخت آموزشگاه آنلاین 7

 

برترین افزونه وردپرس برای ساخت آموزشگاه آنلاین 8

 

برترین افزونه وردپرس برای ساخت آموزشگاه آنلاین 9

افزونه‌های اضافی

اگر از آلتیمت استفاده می‌کنید فراموشش کنید. برخلاف لرن دش و لرن پرس٬ که نیازمند افزونه‌های بسیاری هستند در آلتیمیت شما نیاز به هیچ افزونه اضافی ندارید. به مدد ماژول‌های قدرتمندی که افزونه در اختیارتان قرار می‌دهد شما می‌توانید با یک کلیک قابلیت دلخواه‌تان را فعال کرده و نیاز به نصب افزونه‌های مختلف – که به کاهش سرعت سایت منجر می‌شود – نیازی ندارید.

 

نمای ظاهری

اگر از افزونه‌ای مثل لرن دش بخواهید استفاده کنید مجبورید که یک قالب سازگار با آن را انتخاب کنید تا آموزشگاه‌تان ظاهر زیبایی نیز داشته باشد. اما آلتیمت٬ قالب‌های زیبایی برای پنل دانشجو٬ پنل مدرس و مربی و همچنین صفحه دوره‌ها ایجاد کرده که حتی از افزونه wplms نیز زیباتر است. بنابراین شما با هر قالبی می‌توانید از آن استفاده کنید.

برترین افزونه وردپرس برای ساخت آموزشگاه آنلاین 10
داشبورد دانشجو

 

برترین افزونه وردپرس برای ساخت آموزشگاه آنلاین 11
داشبورد مدرس

 

 

سازگاری با ووکامرس

برخلاف لرن دش٬ بدون نیاز به افزونه اضافی شما می‌توانید با فعالسازی ماژول مربوطه سیستم پرداخت‌تان را به ووکامرس متصل کرده و با استفاده از تمامی درگاه‌های ان به فروش دوره بپردازید.

 

سازگاری با بادی پرس

برای این کار نیز یک ماژول در آلتیمیت تعبیه شده که با فعال کردن آن می‌توانید از امکانات شبکه اجتماعی در آموزشگاه‌تان بهره‌مند شوید.

 

امکان ساخت دوره در فرانت اند

یکی از نقاط تمایز آلتیمیت در پنل مربیان است. مدرسان شما می‌توانند از طریق یک پنل قدرتمند که در فرانت‌اند در اختیارشان قرار می‌دهید به مدیریت آموزش و دانشجویان بپردازند. همچنین از طریق این پنل آنها امکان ساخت دوره دلخواه را نیز دارند. این قابلیت در افزونه‌های دیگر وجود ندارد

 

سازگاری با mycred

اگر می‌خواهید یک سیستم امتیازدهی برای آموزشگاه‌تان راه‌اندازی کنید این افزونه با تعامل با افزونه mycred از طریق یک ماژول این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد.

 

ماژول‌های قدرتمند

ماژول‌های بسیاری که این افزونه ارایه می‌دهد قابلیت‌های بسیار جذابی را به آموزشگاه شما اضافه می‌کند. از امکان نقد و بررسی دوره‌ها گرفته تا باکس‌هایی برای معرفی دوره‌های مشابه و سایر دوره‌های یک مربی و امکان یادداشت‌برداری از دروس و سیستم پرسش و پاسخ دانشجو و مربیان.

 

حتما خودتان تا به حال به این صرافت افتاده‌اید که برترین افزونه آموزش آنلاین کدام است. علاوه بر همه این محاسن٬ ما تصمیم گرفتیم یک دوره آموزشی کامل از طرز کار و پیکربندی این افزونه منتشر کنیم که اکنون می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط

چطور دسته‌بندی دانلودهای edd را به فهرست و منوی سایت اضافه کنیم

همان طور که می‌دانید برای ایجاد فروشگاه با ووکامرس وقتی به بخش نمایش>>فهرست‌ها می‌روید برای ساخت یک فهرست تازه شما آیتم‌های مربوط به ووکامرس را به راحتی می‌توانید از منوی سمت راست انتخاب کنید. آیتم‌هایی از قبیل دسته‌بندی و برچسب‌های، انتخاب محصولات ووکامرس و … . و شما نیاز نیست که لینک و عنوان این دسته‌ها را به صورت دستی وارد کنید.

0 0 رای
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع‌رسانی درباره
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تتمام نظرات
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x