آپدیت جدید سیستم عامل مک؛ Big Sur بزرگ‌ترین آپدیت نرم‌افزاری تاکنون برای مک های اپل

آپدیت جدید سیستم عامل مک؛ Big Sur بزرگ‌ترین آپدیت نرم‌افزاری تاکنون برای مک های اپل 13

معمولا به‌روزرسانی‌های سیستم عامل مک بوک آنقدرها با تغییر و تحولات زیادی همراه نمی‌شوند، ولی آپدیت Big Sur استثنا به حساب می‌آید. در این به‌روزرسانی نه تنها شاهد تغییرات و همچنین افزوده شدن ویژگی‌های جدید هستیم، بلکه تمامی بخش‌های خود سیستم عامل نیز به اندازه زیادی دچار تغییر و تحول شده‌اند. با این وجود باید دید این تغییرات گسترده در واقعیت تا چه اندازه توانستند در بهبود سیستم عامل تاثیر گذار باشند.

آیا این آپدیت mac OS در حد و اندازه‌ای هست که بتوانیم به آن عنوان macOS 11 را بدهیم؟ با توجه به این که نسخه بتا این آپدیت چند روزی است که در دسترس قرار گرفته، اکنون فرصت مناسبی است که به بررسی ویژگی‌های جدید و تغییرات این نسخه بپردازیم تا ببینیم ویژگی‌های جدید سیستم عامل mac OS چیست؟


تغییرات ظاهری سیستم عامل اپل macOS 11 Big Sur


تغییرات ظاهری مک او اس 11 شاید در نگاه اول خیلی به چشم نیاید، اما اگر کمی با این نسخه وقت بگذرانید می‌بینید در واقع با تغییرات کوچکی در جنبه‌های مختلف سیستم عامل روبه رو هستید. وقتی تمام این تغییرات را در کنار هم قرار دهید، متوجه می‌شوید سیستم عامل اپل macOS 11 Big Sur کاملا متفاوت از مک OS کاتالینا است.

بیایید ابتدا از نوار پایین صفحه یا Dock شروع کنیم. اکنون دیگر تمامی آیکون‌های اپلیکیشن‌های اپل در یک مربع با گوشه‌های گرد به نمایش در می‌آیند. در حالی که قبلا این آیکون‌ها در شکل‌های مختلفی مثل دایره برای اپ استور، مربع با گوشه‌های گرد برای فیس‌تایم، مستطیل‌های زاویه دار برای یادآوری‌ها و یا یک شکل کاملا متفاوت ظاهر می‌شدند. اکنون تمامی برنامه‌ها یک شکل واحد و مانند همدیگر دارند.

آپدیت جدید سیستم عامل مک؛ Big Sur بزرگ‌ترین آپدیت نرم‌افزاری تاکنون برای مک های اپل 14

این مورد شاید خیلی مهم به نظر نیاید، ولی نشان دهنده توجه و دقت اپل به جزئیات است که در نسخه‌های قبلی مک او اس وجود نداشت. این دقت و توجه در قسمت‌های دیگر سیستم عامل نیز به چشم می‌آید. مثلا در منو برنامه‌ها فاصله میان کلمات تغییر پیدا کرده تا نوشته‌ها و متون فضای بیشتری در اختیار داشته باشند. علاوه بر این نوار منو نیز اکنون به شکل نیمه شفاف است و رنگ آن نیز به شکل خودکار به رنگ والپیپر شما در می‌آید.

اما یکی از ویژگی‌هایی که اپل هنگام رونمایی از سیستم عامل macOS Big Sur خیلی روی آن تمرکز کرد نوارهای جانبی تمام قد اپلیکیشن‌ها بود. در این به‌روزرسانی دیگر خبری از نوارهای قدیمی تمام عرض فلزی مانند نیست. حالا آیتم‌هایی که در نوار جانبی هستند از فضای بیشتری برخوردارند و راحت‌تر قابل تشخیص هستند.

 


آپدیت سیستم عامل مک ؛ ویژگی‌های جدیدی که از iOS آمده اند


اگر یک موضوع در دنیای فناوری وجود داشته باشد که همیشه محل بحث و گمانه زنی باشد، این است که اپل بالاخره یک روز مک او اس و iOS را با هم ادغام خواهد کرد. این شرکت در آپدیت Big Sur چندین ویژگی iOS را اضافه کرده که همه آن‌ها در نهایت سبب بهبود سیستم عامل mac OS شده‌اند. اولین ویژگی مرکز کنترل یا Control Center است. در iOS این قابلیت شامل پنلی از گزینه‌هایی برای دسترسی به تنظیمات سریع و کنترل‌های مختلف است که شما می‌توانید با کشیدن انگشتتان از گوشه صفحه به سمت پایین به آن دسترسی داشته باشید.

در مک هم طرز کار آن تقریبا همینطور است. شما با کلیک بر روی آیکونی که در بالای سمت راست صفحه قرار دارد به تنظیمات و قابلیت‌های زیادی مثل مزاحم نشوید، بلوتوث و تنظیم روشنایی صفحه و کنترل‌های برنامه موسیقی دست پیدا می‌کنید. همین یک مورد به خودی خود یک قابلیت کاربردی است که قبلا جای خالی‌اش احساس می‌شد؛ زیرا دیگر نیازی نیست در System Preferences یا دیگر بخش‌ها به دنبال یکی از تنظیمات بگردید.

آپدیت جدید سیستم عامل مک؛ Big Sur بزرگ‌ترین آپدیت نرم‌افزاری تاکنون برای مک های اپل 15

مرکز کنترل یکی از بهترین ویژگی‌هایی است که تا به حال به سیستم عامل MacOS افزوده شده است؛ به این دلیل که به کمک آن شما می‌توانید سیستم عامل را شخصی سازی کنید. مثلا اگر به طور مداوم با یکی از تنظیمات سر و کله می‌زنید حالا می‌توانید آن را از مرکز کنترل بیرون بکشید و در نوار منو قرار دهید. افزون بر این اکنون برای آنکه بخواهید یک آیکون را در نوار منو اضافه یا حذف کنید فقط کافی است به بخش Dock & Menu Bar در System Preferences بروید در حالی که قبلا برای اینکار باید به بخش‌های مختلف System Preferences می‌رفتید.

این مورد تنها ویژگی نیست که از iOS به مک آمده است. سیستم ویجت جدید نیز یکی دیگر از تازه واردها است که ابتدا در iOS 14 معرفی شد. حالا در مک نیز ویجت‌ها در چندین سایز هستند و در Notification Center قرار گرفتند. شما می‌توانید با کلیک بر روی تاریخ و ساعت در بالای سمت راست صفحه به آن‌ها دست پیدا کنید. در حال حاضر فعلا ویجت‌های خود اپل مثل تصاویر، آب و هوا، یادآوری‌ها و تقویم قابل استفاده هستند. اپل می‌گوید توسعه‌دهندگان می‌توانند ویجت‌های برنامه‌های خودشان را نیز به Notification Center اضافه کنند. همچنین مانند iOS 14 اکنون نوتیفیکشن‌ها نیز می‌توانند به صورت گروهی به نمایش گذاشته شوند.

 


عملکرد نا امید کننده اپ کاتالیست های اپل در آپدیت mac OS جدید


متاسفانه سیستم عامل اپل macOS Big Sur نقاط ضعفی هم دارد. اپل همچنان نتوانسته به بسیاری از اپ کاتالیست‌های خود سر و سامان دهد؛ ایرادی که از زمان معرفی آن‌ها با آپدیت موهاوی در سال 2018 وجود داشته است. اپ کاتالیست‌ها برنامه‌هایی هستند که به گونه‌ای طراحی شدند که در پلتفرم‌های مختلف قابل استفاده باشند. توسعه‌دهندگان برای طراحی آن‌ها از چهار‌چوب‌هایی پیروی می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد برنامه‌هایشان را از iOS به مک بیاورند. متاسفانه این ویژگی حتی در بسیاری از برنامه‌های خود اپل نیز عملکرد قابل قبولی ندارد.

آپدیت جدید سیستم عامل مک؛ Big Sur بزرگ‌ترین آپدیت نرم‌افزاری تاکنون برای مک های اپل 16

مثلا در نسخه کاتالینا هر آیکون در منو نوار کناری رنگ مخصوص به خودش را داشت و به این ترتیب به راحتی می‌شد آن را از سایر گزینه‌ها تشخیص داد. در Big Sur اما تمام آن‌ها یکرنگ هستند و متن‌ها نیز نازک‌تر شده‌اند. با وجود اینکه در این حالت منو نوار کناری اپ کاتالیست‌ها مانند سایر برنامه‌ها نشان داده می‌شود، اما اگر آن را با آیکون‌های رنگارنگ و متمایز کاتالینا مقایسه کنید می‌بینید از این نظر آپدیت mac OS جدید کمی به عقب رفته است.

این مشکل بیشتر از همه در برنامه موسیقی خودش را نشان می‌دهد. پیشتر در بخش رادیو قسمت‌هایی که برنامه‌هایی که در آن لحظه در حال پخش بودند را تبلیغ می‌کرد تقریبا حذف شده و دیگر بسیاری از اطلاعات به درد بخور را نشان نمی‌دهد. مثلا در کاتالینا در تبلیغ ایستگاه Apple’s Beats 1 می‌توانستیم ببینیم در آن لحظه چه برنامه‌ای در حال پخش است و چه زمانی تمام می‌شود. این جزئیات در نسخه Big Sur حذف شدند و شما باید حدس بزنید در هر لحظه چه برنامه‌ای در حال پخش است.

آپدیت جدید سیستم عامل مک؛ Big Sur بزرگ‌ترین آپدیت نرم‌افزاری تاکنون برای مک های اپل 17

این مشکل اگر از یک کمپانی که برای اولین بار چنین تلاشی در زمینه اپ کاتالیست‌ها می‌کرد تا حدودی قابل بخشش بود، ولی این سومین تلاش یکی از بزرگترین کمپانی‌های فناوری در جهان است و اپل اگر می‌خواهد اپلیکیشن‌های مک کاتالیست‌ را بهبود ببخشد کار زیادی در پیش خواهد داشت.

 


نقاط قوت آپدیت سیستم عامل مک بوک


البته تمام اپ کاتالیست‌ها با مشکل مواجه نیستند. برای مثال برنامه News حکم یک فانوس در دریای طوفانی اپ کاتالیست‌های نا امید کننده اپل را دارد. در نسخه جدید این برنامه قاب‌های بخش‌های مختلف حالا واضح‌تر و برجسته‌تر هستند و شما به راحتی می‌توانید تشخیص دهید در هر لحظه در چه بخشی از برنامه قرار دارید. همچنین فضای اضافی نیز به اندازه زیادی کمتر شده و آیکون‌ها و ابزارها بازطراحی شدند و حتی جای برخی از آن‌ها هم عوض شده است و استفاده از آن‌ها اکنون لذت دوچندانی به شما می‌دهد.

در اپل مپس برخی از مکان‌ها با توضیحات دقیقی از سوی وبسایت‌ها و نشریات همراه شدند. مثلا وبسایت AllTrails فهرستی از بهترین مسیرهای دو در نزدیکی سن‌فرانسیسکو را در اختیار کاربران قرار داده است. این مکان‌ها همگی در مجموعه‌ای از گروه‌ها قرار گرفتند که می‌توانند اطلاعات مختلفی از شهری که قصد سفر به آن را دارید یا حتی شهر خودتان را در اختیار شما قرار دهند.

آپدیت جدید سیستم عامل مک؛ Big Sur بزرگ‌ترین آپدیت نرم‌افزاری تاکنون برای مک های اپل 18

افزون بر این در برنامه نقشه، ویژگی Look Around یا همان استریت ویو گوگل مپ نیز اضافه شده است. همچنین نقشه داخلی چندین فرودگاه و مرکز خرید نیز جزئیات بیشتری دارند و مسیریابی دوچرخه‌ها و وسایل حمل و نقل برقی نیز بهبود پیدا کرده است.

برنامه پیام‌ها یا Messages بالاخره در این آپدیت سیستم عامل مک او اس از نظر ویژگی‌ها با همتای iOS خود همتراز شده است. اکنون نتیجه جستجوها بر اساس نوع گروه‌بندی می‌شود و مکالمات مورد علاقه شما نیز قابلیت پین شدن به بالای صفحه را دارند. همچنین افکت‌ها و انیمیشن‌ها نیز به اندازه قابل توجهی بیشتر شدند و بالون و کاغذهای رنگی Confetti نیز به آن‌ها اضافه شده است. علاوه بر این در این آپدیت mac OS شما برای اولین بار می‌توانید در مک، مموجی بسازید.

این برنامه‌های مک کاتالیست در بیشتر مواقع به دلیل ویژگی‌های جدیدشان می‌درخشند. اما سایر برنامه‌های چند پلتفرمه اپل به دلیل طراحی و چیدمان بد که با مک همخوانی ندارد دچار مشکل شدند. با این حال بهبود برنامه‌هایی مثل اخبار، پیام‌ها و نقشه نشان می‌دهد که اپل به خوبی می‌داند چطور باید سایر برنامه‌ها را بهتر کند و فقط باید آن‌ها را دوباره از نو طراحی کند.

 


بزرگترین نقطه قوت جدیدترین آپدیت mac OS


اگر می‌خواهید بدانید که بهترین برنامه آپدیت جدید سیستم عامل مک چیست، فقط کافی است یک بار با سافاری کار کنید. مرورگر اپل در نسخه جدید خود چندین تغییر جالب توجه مثل امکان شخصی‌سازی صفحه شروع و افزودن تصویر پس‌زمینه و یا حذف و اضافه برخی المان‌ها مثل وبسایت‌های مورد علاقه و پیشنهادات سیری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

بخش تب‌ها نیز یکی دیگر از قسمت‌هایی است که بهبود یافته است. حالا شما وقتی ماوس را روی آن‌ها ببرید، می‌توانید پیش‌نمایش وبسایتی که در آن تب باز است را ببینید و همچنین هنگامی که یک تب را باز می‌کنید نیز آن تب اندازه بزرگتری پیدا می‌کند تا به راحتی بتوانید تبی که در آن هستید را تشخیص دهید. اما یکی از ویژگی‌های جدید و قابل توجه سافاری، Privacy Report است.

آپدیت جدید سیستم عامل مک؛ Big Sur بزرگ‌ترین آپدیت نرم‌افزاری تاکنون برای مک های اپل 19

به کمک این ویژگی شما با مراجعه به هر وبسایت و کلیک بر روی سپر کنار نوار URL می‌توانید ببینید سافاری چه تعداد ردیاب را که قصد جمع آوری اطلاعات شما را داشتند از آن سایت مسدود کرده است. همچنین با کلیک بر روی آیکون i می‌توانید تمامی ردیاب‌هایی که سافاری طی 30 روز گذشته مسدود کرده را با جزئیات بیشتر مشاهده کنید. نکته جالب‌تر این است که سافاری در صورتی که رمز عبور شما در اینترنت افشا شده باشد، شما را مطلع کرده و کمک می‌کند رمز عبور جدیدی انتخاب کنید.

افزونه‌های سافاری نیز حالا بخش مخصوص خودشان را در اپ استور مک دارند؛ موردی که سافاری مدت‌ها بود از کروم و فایرفاکس عقب افتاده بود و به آن نیاز داشت. اپل همچنین مدعی است سرعت بارگذاری وبسایت‌هایی که مدام بازدید می‌شوند در سافاری به اندازه 50 درصد بیشتر از کروم است.

آپدیت سیستم عامل اپل macOS Big Sur بزرگترین آپدیت mac OS در طول چندین سال گذشته است. طراحی جدید و مدرن مک نه‌تنها زیبا و جذاب است، بلکه تماما در خدمت سیستم عامل است تا تجربه بهتری به کاربران ارائه کند. اما برنامه‌های مک کاتالیست تنها نقطه ضعفی هستند که همچنان در مک مشاهده می‌کنیم. با این حال Big Sur از بسیاری از جهات یک بازسازی تحسین‌برانگیز از سیستم عامل mac OS به شمار می‌آید و در آینده نیز می‌تواند به پیشرفت و بهبود آن کمک کند. نظر شما درباره این آپدیت mac OS چیست؟

 

 

منبع: Plaza Mag

مطالب مرتبط

0 0 رای
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع‌رسانی درباره
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تتمام نظرات
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x