کار بر روی سئوی محتوای سایت؛ ۶ مفهوم تاثیرگذار در سئوی مقالات

کار بر روی سئوی محتوای سایت؛ ۶ مفهوم تاثیرگذار در سئوی مقالات 1

کلیدواژه ها: سئوی محتوای سایت؛ مفاهیم سئو؛ schema markup؛ داده های ساختاری

برای آن که بهتر بتوانید از انجام تنظیمات و پیکربندی‌هایی که در جلسات آینده درباره سئوی محتوا خواهید آموخت سر در بیاورید و علت پشت پرده‌ی همه چیز را بدانید و درک بالاتری نسبت به رقبای‌تان از چگونگی تحلیل محتوا برای سئو داشته باشید٬ قبل از پرداختن به پیکربندی سئوی محتوا٬ مطالب و مقالاتی را در جهت تحلیل و درک بهتر عملکرد موتورهای جستجو در مورد محتوا منتشر می‌کنیم و به کسانی که می‌خواهند همیشه یک قدم جلوتر از دیگران باشند توصیه می‌کنیم این مقالات را به دقت مطالعه کنند. در این مطالب سعی شده به زبان کاملا ساده و همه فهم٬ نحوه‌ی عملکرد و استراتژی موتورهای جستجو تحلیل و درک شود.

 

نشانه گذاری شِما یا Schema Markup چیست

نشانه گذاری داده‌های ساختاری به موتورهای جستجو شرح می‌دهید که محتوای شما درباره چیست. البته به زبان و طریقی که برای موتورهای جستجو که ربات هستند قابل درک باشد.

وقتی که گوگل یا یک موتور جستجو٬ یک صفحه اینترنتی را مورد کندوکاو قرار می‌دهد هدف اصلی‌اش آن است که بفهمد این صفحه درباره چیست. خزشگرهای موتور جستجو ربات هستند و بی شک مثل آدم‌ها نمی‌توانند یک صفحه را مطالعه کنند اما آنها کدهای HTML آن صفحه را پردازش می‌کند تا موارد مختلفی مثل عنوان صفحه٬ تصاویر٬ محتوای اصلی٬ تاریخ انتشار٬ نویسنده و سایر عناصر صفحه را درک کرده تا بتواند موارد مفید را در پروسه فهرست کردن ثبت کند.

جهت سریع‌تر و آسان‌تر شده این پروسه٬ موتورهای جستجوی بزرگ بر سر یک سری استانداردهایی توافق کرده‌اند – که با نام Schema شناخته می‌شوند – که بسیاری از انواع محتوا مانند مقالات٬ ویدیوها٬ تصاویر و همچنین انواع مختلف موجودیت‌ها مانند سازمان‌ها٬ شرکت های محلی و افراد را پوشش می‌دهد.

نکته: جزییات کامل درباره این مفاهیم در سایت schema.org و راهنمای داده های ساختاری گوگل یا Google structured data شرح داده شده است.

 

مطالب مرتبط:

چگونگی پیکربندی سئوی سایت با افزونه‌ی سئوپرس Seopress

 

چرا داده های ساختاری برای سئو اهمیت دارد

اگر چه داده های ساختاری٬ هنوز بخشی از الگوریتم رتبه دهی گوگل به شمار نمی‌رود اما به دلایل مختلفی برای سئو اهمیت دارد.

اول اینکه گوگل به طور رسمی اعلام کرده که از این ویزگی به زودی در الگوریتم های خود بهره خواهد برد. بنابراین علاوه بر بهره‌گیری از مزایای زیر٬ شکا خود را برای سئوی آینده نیز مهیا خواهید کرد.

دوم آن که داده های ساختاری حضور سایت شما را در SERPS (صفحات نتایج موتور جستجو یا search engine results page) با استفاده از محتوای غنی یا rich snippets افزایش می‌دهد. این یعنی ورودی شما در نتایج جستجوی گوگل جذاب‌تر و معتبرتر خواهد بود و بنابراین منجر به CTR بیشتر یعنی نرخ کلیک بیشتر و افزایش بازدید و ترافیک سایت شما خواهد شد.

سوم آن که این راهی است که باعث می‌شود سایت شما به نمودار دانش گوگل راه یابد و از مزایای بی‌شمار آن برای مالکان سایت بهره مند شود. نمودار دانش گوگل به جعبه اطلاعاتی گفته می‌شود در سمت راست صفحه نتایج جستجو برای یک پرسش یا شخص و برند معروف نمایش داده می‌شود.

کار بر روی سئوی محتوای سایت؛ ۶ مفهوم تاثیرگذار در سئوی مقالات 2

 

چهارم آن که برای تجارت محلی بسیار مهم است. به کمک داده‌های ساختاری شما به موتورهای جستجو٬ اطلاعات بسیار دقیق‌تری نسبت به تجارت و کسب و کارتان (مانند اطلاعات تماس و غیره) ارایه می‌دهید و به همراه صفحه کسب و کار گوگل یا Google My Business می‌تواند برای سئوی کسب و کار محلی شما بسیار مفید باشد.

پنجم آن که این یک الزام برای کمپین‌های فروش موفق به شمار می‌آید. وقتی که کمپین فروش در ادوردز راه‌اندازی می‌کند شما نیازمند مایکرودیتا در صفحات فرود محصول هستید تا گوگل بتواند داده‌های ثبت شده در فید فروش شما را تشخیص دهد. بدون مایکرودیتا خیلی محتمل است که کمپین فروش شما درست عمل نکند.

ششم آنکه برخی از تکنولوژی های جدید مانند AMP یا برگه های بهینه برای موبایل٬ برای برخی از عملکردهای خود بسیار وابسته به داده‌های ساختاری می‌باشند.

هفتم آنکه شانس شما را در گرفتن ورودی در پاسخ‌های گوگل مانند شکل زیر افزایش خواهد داد.

نتایج اصلی گوگل در سئو
نتایج گوگل

مطالب مرتبط:

کالج سئو؛ برای شما که نمی‌خواهید سئو یاد بگیرید

 

rich snippets یا قطعه‌های غنی چیست؟

rich snippets به محتوایی گفته می‌شود که گوگل در نتایج جستجو به کاربر نشان می‌دهد. محتوا (قطعه‌های) معمولی٬ فرم معمول نمایش نتایج است. مثلا برای دستورالعمل طبخ بستنی خانگی٬ این فرم نمایش معمول است:

سئوی محتوای سایت بدون rich snippets
نمایش ساده در گوگل

 

همان طور که مشاهده می‌کنید نمایش معمول شامل عنوان به رنگ آبی٬ لینک محتوا به رنگ سبز و چکیده محتوا به رنگ مشکی است. اما قطعه‌های غنی شامل محتوایی است که میان لینک و چکیده نمایش داده می‌شود که اطلاعات بیشتری از لینک را شامل می‌شود. شکل زیر:

سئوی محتوای سایت - rich snippets
نمایش نتیجه در گوگل

 

در این محتوای غنی شما عکس بستنی٬ امتیاز آن و همچنین زمان تهیه آن را نمایش می‌دهد. به خاطر همین اطلاعات اضافی به آن قطعه‌های غنی گفته می‌شود.

چرا قطعه های غنی برای سئو مهم است؟

به خاطر آن که از محتوای معمول برجسته‌تر به نظر می‌آید. نمای جذاب‌تری داشته و اطلاعات بیشتری از لینکی که نمایش می‌دهد به کاربر نشان می‌دهد. می‌توانیم بفهمیم که دیگران درباره آن چه نظری داده‌اند و البته همه‌ی اینها باعث می‌شود که نرخ کلیک بیشتری دریافت کنند و در نتیجه ترافیک بیشتری به سایت گسیل می‌کنند.

 

چطور گوگل آن را نمایش می‌دهد؟

گوگل قطعه‌های غنی را در زمانی نمایش می‌دهد که شما داده‌های ساختاری را روی سایت‌تان اضافه کرده باشید. داده‌های ساختاری٬ تکه کدی است در فرمتی خاص که به شکلی نوشته شده که موتورهای جستجو بتوانند ان را بفهمند. موتورهای جستجو کد را می‌خوانند و از آن در جهت ایجاد قطعه‌های غنی بهره می‌برند.

قرار دادن داده‌های ساختاری روی سایت کمی ترسناک است. اما افزونه‌هایی هستند که این کار را برای شما ساده کرده‌اند. در دوره جامع آموزش سئوی آکادمی فرشمی٬ شما می‌توانید ویدیوهای آموزشی را مشاهده کنید که تمام راه‌حل‌ها را به شما نشان داده و به شما می‌آموزند که چطور محتوای سایت‌تان را با استانداردهای سئو هماهنگ کرده و رنک بالایی بگیرید.

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

فرهنگ اصطلاحات گوگل در سئو؛ واژه‌های فنی به ما چه می‌گویند؟

حتما برای‌تان پیش آمده مطلبی درباره سئو بخوانید و معنی واژه‌های آن را نفهمید و یا یک متخصص درباره اشکال سایت‌تان به شما بگوید و مقصود او را متوجه نشوید و یا این که سایت خود را توسز ابزارهای آنلاین تحلیل کرده‌اید اما با واژه‌هایی مواجه شدید که معنای آن را نمی‌دانستید. 

اگر چنین اتفاقی را تجربه کرده‌اید و یا این که دوست دارید معانی اصطلاحات فنی مصطلح در زمینه بهینه‌سازی سایت و سئو را بدانید تا در دنیای امروز وب، شما را بیسواد قلمداد نکنند ما برای شما فرهنگی از واژگان سئو به همراه توضیحات‌ مبسوط راجع به آن ها فراهم کرده‌اید که تقدیم‌تان می‌کنیم.

0 0 رای
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع‌رسانی درباره
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تتمام نظرات
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x