همه چیز درباره سیستم ارسال ایمیل وردپرس و رفع مشکلات آن

همه چیز درباره سیستم ارسال ایمیل وردپرس و رفع مشکلات آن 1

هنگامی که سایت وردپرسی خود را راه‌اندازی و تنظیم می‌کنید می‌بینید که به طور پیشفرض، هنگام برخی از رخدادها مثل ثبت نام کاربر یا فراموشی رمز عبور و مانند این‌ها، ایمیل‌های اطلاع‌رسانی به کاربران و مدیران ارسال می‌شود. این نشان می‌دهد که وردپرس از یک سرویس ارسال ایمیل داخلی بهره می‌برد که وظیفه اطلاع‌رسانی ایمیلی را بر عهده گرفته است. افزونه هایی مانند ووکامرس نیز از این سرویس بهره می‌گیرند تا ایمیل‌های اختصاصی خودشان را ارسال کنند. این مرجع راهنما، شما را با سیستم ارسال ایمیل در وردپرس و نحوه کارکرد آن و همچنین رفع مشکلات ایمیلی وردپرس آشنا می‌کند.

یکی از مشکلات معمول ورپرس که اغلب مدیران سایت با آن مواجه می‌شوند مشکل ارسال ایمیل در وردپرس است. مثلا برخی سوال می‌کنند که چرا افزونه فرم تماس سایت‌شان ایمیل ارسال نمی‌کند یا این که چرا ایمیل‌های اطلاع‌رسانی سایت را مشاهده نمی‌کنند؟ همه این مشکلات و مشکلات مشابه به سیستم ارسال ایمیل در وردپرس مربوط می‌شود.

 

نحوه کارکرد سیستم ارسال ایمیل در وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس از تابع mail() در زبان php برای ارسال ایمیل‌ها استفاده می‌کند. این وظیفه هاست سایت شماست که فایل php.ini سرور، که وظیفه پیکربندی توابع مربوط به php که وردپرس با آن‌ها کار می‌کند را به عهده دارد، به درستی پیکربندی کند تا عملکرد ارسال ایمیل‌ها بدون مشکل انجام شود.  وقتی ایمیل‌ها از سایت شما ارسال نمی‌شود یعنی مشکلی در این پیکربندی از جانب سرور هاست شما وجود دارد.

اما حتی اگر هاست شما از این نظر درست پیکربندی شده باشد باز هم ممکن است مشکل در ارسال ایمیل به وجود بیاید. بسیاری از سرویس دهنده‌های ایمیل مانند جیمیل، از ابزارها مختلفی برای کاستن از حجم اسپم‌ها بهره می‌برند. این ابزارها بررسی می‌کنند که ایمیل‌ها واقعا از همان جایی که ادعا می‌کنند ارسال شده باشند. ایمیل‌هایی که از جانب وردپرس ارسال می‌شوند معمولا در این بررسی‌ها شکست می‌خورند.

این یعنی ایمیل‌هایی که از سمت وردپرس ارسال می‌شوند (از طرف افزونه‌های مختلف، اطلاع‌رسانی های ادمین و .. ) حتی در پوشه اسپم هم قرار نمی‌گیرند چه برسد به اینباکس.

به خاطر همین ما استفاده از وردپرس برای ارسال خبرنامه‌های سایت را توصیه نمی‌کنیم.

و به همین دلیلی است که ما استفاده از smtp را برای ارسال ایمیل‌های وردپرس پیشنهاد می‌کنیم.

 

Smtp چیست

Smtp مخفف Simple Mail Transfer Protocol (پروتکل ساده ارسال ایمیل) است که یک تکنولوژی استاندارد برای ارسال ایمیل به شمار می‌رود. برخلاف فانکشن mail() در php، پروتکل smtp از امکانات تایید هویت استانداردی استفاده می‌کند که به نرخ بالای دریافت ایمیل در قواعد سرویس‌دهنده های مختلف منجر می‌گردد.

یکی از چالش‌هایی که اغلب وبمستران و مدیر سایت‌های وردپرسی با آن مواجه می‌شوند مشکلات مربوط به ارسال ایمیل‌های سایت است. مثلا ایمیل‌های اطلاع‌رسانی به کاربر یا مدیر ارسال نمی‌شود. مشتری رسید سفارش خود را دریافت نمی‌کند. تیکت‌های پشتیبانی به نیروی پشتیبانی یا کاربر اطلاع داده نمی‌شود. ایمیل‌های ارسالی اسپم می‌شود و مشکلاتی از این دست. ناگفته پیداست چنین مشکلاتی تا چه حدی می‌تواند به سایت‌های معتبر آسیب زده و کارکرد و درآمدزایی سایت را با مشکل مواجه کند.

با استفاده از این پروتکل به جای سیستم پیشفرض ارسال ایمیل در وردپرس، شما دیگر مشکلی در ایمیل وردپرس نخواهید داشت.

برای این‌که بتوانید این پروتکل را جایگزین سرویس پیشفرض ایمیل وردپرس کنید یک راهکار کم دردسر وجود دارد که امکان استفاده از سرویس های ایمیلی مختلف را نیز برای شما فراهم می‌کند. و آن هم افزونه WP Mail Smtp است.

همه چیز درباره سیستم ارسال ایمیل وردپرس و رفع مشکلات آن 2

 

 

راه اندازی و تنظیمات افزونه WP Mail Smtp pro

افزونه WP Mail Smtp به شما این امکان را می‌دهد که از سرویس دهنده‌های محبوبی مثل sendgrid یا sendinblue یا outlook یا gmail استفاده کنید. البته افزونه در دو نسخه رایگان و پرمیوم ارایه شده که نسخه رایگان از برخی سرویس‌ها و امکانات پشتیبانی نمی‌کند. اما از آن جایی که نسخه پرمیوم افزونه با لایسنس فعال، در فرشمیکا ارایه شده بنابراین به راحتی می‌توانید نسخه پرمیوم افزونه را نصب و از تمام امکانات بهره‌مند شوید.

نسخه رایگان افزونه در مخزن وردپرس بیش از دو میلیون نصب فعال دارد. این بدان معنی است که اغلب توسعه دهندگان و مدیران سایت از این افزونه برای ارسال ایمیل‌های سایت استفاده می‌کنند. اگر شما هم به سایت و کاربران‌تان اهمیت می‌دهید لازم است این افزونه را نصب و فعال کنید.

آموزش راه‌اندازی افزونه در این مقاله بر اساس نسخه پرمیوم انجام شده اما بخشی از آن با نسخه رایگان نیز قابل اجراست.

افزونه را نصب و فعال کنید. بخش جدیدی تحت نام ایمیل به منوی ادمین وردپرس اضافه می شود. به تنظیمات عمومی افزونه بروید. اگر نسخه پروی فرشمیکا را نصب کرده اید در بخش لایسنس با پیغام فعال بودن لایسنس مواجه می‌شوید.

همه چیز درباره سیستم ارسال ایمیل وردپرس و رفع مشکلات آن 3

 

 

 

 

 

حال از بخش ارسال کننده ایمیل سرویس دلخواه خود را انتخاب کنید.

همه چیز درباره سیستم ارسال ایمیل وردپرس و رفع مشکلات آن 4

 

معرفی اجمالی سرویس دهنده ها

smtp.com: سرویس smtp یکی از معروف‌ترین سرویس دهنده هاست که توسط بیش از ۱۰۰ هزار کسب و کار در دنیا استفاده می‌شود. سرویس دارای امکانات و گزارشات جامعی است و پلن رایگان آن امکان تا ۵۰۰۰۰ ایمیل را فراهم می‌کند. اما پس از آن باید پلن پولی تهی کنید

 

Sendinblue: یکی از بهترین سرویس دهنده های ایمیل برای شروع کسب و کارهاست. پلتفرم تجاری آن‌ها امکاناتی از جمله بازاریابی ایمیلی و پیامکی و ایمیل‌های تجاری را پشتیبانی می‌کند. با وردپرس به خوبی کار می‌کند و از پتلفرم هایی مثل optinmonster و گوگل آنالتیکز پشتیبانی می‌کند.

پلن رایگان آن  امکان ارسال ۳۰۰ ایمیل در روز را فراهم می‌کند

Mailgun: این سرویس محبوب برای توسعه دهنده‌ها و کسب و کارها به خوبی با وردپرس، ووکامرس و سایت‌های فروشگاهی و عضویت ویژه کار می‌کند. پلن رایگان آن شامل ۱۰۰۰۰ ایمیل می‌باشد.

Sendgrid: این هم یک سرویس ابری قدرتمند برای ایمیل مارکتینگ است. به سادگی با وردپرس همگام شده و از اپ‌های بسیاری پشتیبانی می‌کند. پلن رایگان این سرویس تا ۴۰۰۰۰ ایمیل را پشتیبانی می‌کند و از آن پس می‌توانید روزانه تا ۱۰۰ ایمیل ارسال کنید.

Gmail:  سرویس ایمیل گوگل برای  کسب و کارها امکان استفاده از تمام قابلیت‌های گوگل را برای‌تان فراهم می‌کند. اما ما در اینجا فقط از پلن رایگان آن استفاده کنیم که برای ارسال ایمیل‌های سایت‌مان کار کند.

در این آموزش از سرویس جیمیل استفاده می‌کنیم:

در ابتدا باید افزونه را به اکانت ارسال ایمیل جیمیل متصل کنیم. با استفاده از این راهنما و انجام مراحل آن، اتصال انجام شده و در آخرین مرحله دو مقدار برای Client id و Client Secret به دست می‌آید که آن را در کادرهای موجود در افزونه درج می‌کنیم. و سپس روی دکمه اجازه دسترسی به افزونه کلیک می‌کنیم.

همه چیز درباره سیستم ارسال ایمیل وردپرس و رفع مشکلات آن 5

 

در مرحله بعد وارد اکانت گوگلی که هنگام ساختن اپ جیمیل وارد کردیم شده و روی دکمه اجازه دادن کلیک می‌کنیم

همه چیز درباره سیستم ارسال ایمیل وردپرس و رفع مشکلات آن 6

حالا اکانت متصل شده و امکان استفاده فراهم می‌شود.

همه چیز درباره سیستم ارسال ایمیل وردپرس و رفع مشکلات آن 7

 

حالا باید تنظیمات مربوط به مشخصات حساب ایمیلی که قرار است ایمیل‌ها را ارسال کند انجام دهیم. دو مقدار از ایمیل و از نام را باید تعیین کنیم. همان طور ککه می‌بینید تنها می‌توانیم اکانت جیمیلی که با آن اتصال را انجام دادیم انتخاب کنیم. اما اگر دوست دارید ایمیل‌ها را با نام و دامنه سایت خود ارسال کنید نگران نباشید. در ادامه راهکار انجام این کار را هم به شما نشان می‌دهیم.

همه چیز درباره سیستم ارسال ایمیل وردپرس و رفع مشکلات آن 8

 

مثلا ما می‌خواهیم به جای آدرس جیمیل از آدرس site@frashmica.com برای ارسال ایمیل‌های سایت‌مان استفاده کنیم. برای این کار  وارد جیمیل  خودتان شوید و  روی آیکون تنظیمات و سپس نمایش همه تنظیمات کلیک کنید.

همه چیز درباره سیستم ارسال ایمیل وردپرس و رفع مشکلات آن 9

 

 

سپس به بخش حساب ها و انتقال بروید

همه چیز درباره سیستم ارسال ایمیل وردپرس و رفع مشکلات آن 10

 

از قسمت بعدی به بخش «ارسال نامه به عنوان» مراجعه کرده و روی دکمه افزودن  یک نشانی دیگر کلیک کنید

همه چیز درباره سیستم ارسال ایمیل وردپرس و رفع مشکلات آن 11

 

 

پس از آن می‌بایست نشانی ایمیل مورد نظر خود را به همراه رمز آن وارد کنید. پس از آن یک ایمیل تایید برای شما می‌آید که کد ارسالی را باید در کادر مورد نظر وارد کنید. به این ترتیب ایمیل جدیدتان در قسمت از  نام افزونه اضافه شده و می‌توانید آن را انتخاب کنید.

همه چیز درباره سیستم ارسال ایمیل وردپرس و رفع مشکلات آن 12

 

تا اینجا تنظیمات اصلی افزونه را انجام داده‌اید. با رفتن به قسمت ایمیل آزمایشی و ارسال یک ایمیل آزمایشی می‌توانید بررسی کنید که آیا ارسال ایمیل به درستی انجام می‌شود یعنی تنظیمات به درستی انجام شده است.

همه چیز درباره سیستم ارسال ایمیل وردپرس و رفع مشکلات آن 13

 

خب تبریک می‌گوییم. تنظیمات افزونه انجام شده و حالا ایمیل‌های شما با همان دامنه و نام سایت‌تان، منتهی از طریق جیمیل ارسال می‌شود.  و می‌توانید مطمئن  باشید ایمیل‌های‌تان به دست کاربران می‌رسد.  تنظیمات دیگری در افزونه وجود دارد که به دلخواه می‌توانید انجام دهید. مثلا. توصیه ممی‌کنم بخش Email log را از تنظیمات فعال کنید تا گزارشات ایمیل‌های ارسالی از سایت ثبت شود تا در مواقع ضروری بتوانید عیب یابی انجام دهید. از قسمت Email Controls می‌توانید مواقعی که دوست دارید ایمیل‌های اطلاع‌رسانی وردپرس ارسال شود یا نشود را فعال یا غیرفعال کنید.

همه چیز درباره سیستم ارسال ایمیل وردپرس و رفع مشکلات آن 14

 

 

مطالب مرتبط

بهترین روش ارسال خودکار مطالب از وردپرس به تلگرام

حتما می‌دانید تلگرام اکنون پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در ایران است و کسب و کارهایی که می‌خواهند در بازار موفق باشند نیاز دارند که حتما یک کانال تلگرام برای خود داشته باشند تا هم با مخاطبان‌شان در ارتباط بوده و هم مشتریان جدید کسب کنند. حال اگر شما یک وبسایت وردپرسی دارید و می‌خواهید که مطالب‌تان به صورت اتوماتیزه به کانال یا گروه تلگرامی‌تان ارسال شود با ما در این آموزش همراه باشید. 

0 0 رای
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع‌رسانی درباره
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تتمام نظرات
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x