فیلترینگ و مجوزهای دست و پاگیر برای کسب و کارها

فیلترینگ و مجوزهای دست و پاگیر برای کسب و کارها 1

همان طور که می‌دانید در چند روز گذشته برخی سایت‌ها و استارت‌آپ‌های مالی همچون زرین پال، پی پینگ و باهمتا فیلتر شدند و دسترسی به آنها با مشکل مواجه شد. علت فیلتر شدن استارتاپ های مالی به دلیل استفاده از تلگرام برای انتقال پول اعلام شده است.

اما این فیلترینگ غیر اصولی و ناکارآمد برای استارت‌آپ‌ها و کارآفرینان چه لطمه‌ای به فضای نوین اقتصادی در ایران که در بستر اینترنت شکل گرفته خواهد زد و اصولا چرا این اتفاق در این می‌افتد؟ اتفاقی که عکس آن در کشورهای دیگر می‌افتد. با هم یادداشتی از کامران خوشی بنیانگذار زورق را در این ارتباط می‌خوانیم:

چند سالی است که به مدد جوانانی جسور و سرمایه‌گذاران امروزی کسب‌وکارهای مجازی در حال رشد و توسعه است؛ آن هم در روزگاری که به‌دلایل مختلف روش‌های سنتی اشتغال‌زایی ناکارآمد و در خوشبینانه‌ترین حالت ناکافی است. اما متاسفانه در بدنه مدیریتی به همین اندازه مدیران جسور و نواندیش وجود ندارند، بنابراین برای کنترل فضای کسب‌وکارهای مجازی از روش‌های کند، ناکارآمد و فسادزای گذشته استفاده می‌کنند.‌
به بهانه حمایت از کاربران هر روز مجوزی و نمادی ساخته می‌شود.
نفس وجود نمادهای اعتمادزا بسیار سازنده است، اما اشکال اینجاست که این نمادها اولا اجباری است و ثانیا در ساختاری اعطا می‌شود که کمترین اطلاع از دنیای وب و تکنولوژی را دارند.
در واقع به‌جای آنکه نمادها اختیاری باشد و اطلاع‌رسانی به کاربران برای این نمادها افزایش یابد تا صاحبان کسب‌وکار اتوماتیک اقدام به دریافت ‌کنند، هر روز مجوز اجباری جدیدی ابداع می‌شود که کاربران اساسا آشنایی با آن ندارند؛ یعنی علت وجود آن یا خطر نبود آن را نمی‌دانند و متاسفانه ابزار فیلترینگ هم به‌ صورت اهرمی یکطرفه برای قبولاندن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه‌های دولتی هم به‌جای آنکه در این وانفسای اقتصادی و ایجاد اشتغال با کارآفرینان مانند سوپراستارها رفتار کند، دائما جانب ایجاد و ابداع مجوزها را می‌گیرد. پیشنهاد این است که در وهله اول مجوز اجباری نباشد و اگر این امر با موانع قانونی مواجه می‌شود، حداقل صدور آن را به مجموعه‌های مرتبط واگذار کنند.

مطالب مرتبط

0 0 رای
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع‌رسانی درباره
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تتمام نظرات
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x