فرهنگ اصطلاحات گوگل در سئو؛ واژه‌های فنی به ما چه می‌گویند؟

فرهنگ اصطلاحات گوگل در سئو؛ واژه‌های فنی به ما چه می‌گویند؟ 1

حتما برای‌تان پیش آمده مطلبی درباره سئو بخوانید و معنی واژه‌های آن را نفهمید و یا یک متخصص درباره اشکال سایت‌تان به شما بگوید و مقصود او را متوجه نشوید و یا این که سایت خود را توسز ابزارهای آنلاین تحلیل کرده‌اید اما با واژه‌هایی مواجه شدید که معنای آن را نمی‌دانستید.

اگر چنین اتفاقی را تجربه کرده‌اید و یا این که دوست دارید معانی اصطلاحات فنی مصطلح در زمینه بهینه‌سازی سایت و سئو را بدانید تا در دنیای امروز وب، شما را بیسواد قلمداد نکنند ما برای شما فرهنگی از واژگان سئو به همراه توضیحات‌ مبسوط راجع به آن ها فراهم کرده‌اید که تقدیم‌تان می‌کنیم. این عبارات از منبع codefriend نقل شده است:

 

SEO چیست؟

SEO کوتاه شده عبارت Search Engine Optimization و در واژه به معنای بهینه سازی موتور جستجو است. البته شاید معنای واژه های SEO چیزی درباره چیستی این واژه به شما نرساند. SEO تمرینی برای افزایش مقدار و کیفیت ترافیک یا بازدید از وبسایت شما از طریق نتایج ارگانیک موتور جستجو گر است.منظور از نتایج ارگانیک موتور جستجو یا Organic Search Engine Result نتایجی است که یک موتور جستجوگر مانند گوگل با توجه به ارتباط مطالب وبسایت ها نسبت به عبارتی که کاربر جستجو کرده، به او نشان می دهد. این نتایج نتایجی نیستند که بتوان با پرداخت هزینه بدست آورد و نتایجی که بصورت تبلیغ در گوگل می بینید نتیجه ارگانیک موتور جستجو به حساب نمی آید.

در واقع SEO یک فرآیند و مجموعه ای از فنون است که با رعایت آنها می توانید میزان ترافیک یا بازدید از وبسایت خود را از طریق موتورهای جستجوگر بالا برید.

بک لینک چیست؟

بک لینک یا Backlink که با واژه Inbound Link یا Incoming Link یا لینک ورودی هم شناخته می شود، زمانی ساخته می شود که یک وبسایت به وبسایت دیگری لینک بدهد.بک لینک دادن در بهینه سازی موتور جستجوگر یا SEO از این نظر مهم است که با بک لینک دادن به یک صفحه وب رای قاطع خود را از نظر با اهمیت بودن آن صفحه به موتورهای جستجوگر مانند گوگل می دهید.

چه بک‌لینک هایی مفید هستند؟

در یک کلام٬ بک‌لینک هایی که به صورت طبیعی توسط نویسنده/مدیر سایت به سایت شما با یک متن و عبارت مرتبط به سایت شما ایجاد شده باشند بک‌لینک خوب نامیده می‌شود. این بک‌لینک ها نباید از سایت‌های اسپم بیایند٬ نباید تعداد لینک‌های خروجی آن سایت بسیار زیاد باشد٬ نباید از سایتی با اعتبار بسیار پایین که شبیه اسپم است بیاید٬ نباید سایت لینک دهنده با سایت شما از نظر ارتباط موضوعی خیلی غریبه باشد و فاکتورهای دیگری که مهم‌ترین آنها موارد ذکر شده بود.

چه بک‌لینک هایی مضر هستند؟

روزانه بسیاری از سایت‌های اسپم به دنیا می‌آیند و با دریافت و ایجاد لینک‌های غیرطبیعی و اسپم به نتایج بالای گوگل می‌آیند و سپس پنالایز (گوگل پنالتی)می‌شوند! بک‌لینک‌های مضر آنهایی هستند که از سایت‌های غیرمرتبط می باشند٬ دارای تعداد لینک‌های خروجی بسیار زیادند٬ از سایت‌هایی با IPهایی که اسپم شناخته شده‌اند هستند.

Link Juice چیست؟

Link Juice که با Google Juice هم شناخته می شود، یکی از مفاهیم SEO است و درباره توزیع Back Link ها و شهرت و قدرت این لینک ها در یک صفحه وب توضیح می دهد. هر دو مفهوم کلیدی تعداد و کیفیت لینک ها در یک صفحه وب مفهوم Link Juice را می سازند.در واقع Link Juice یک میزان سنجش است که قدرت یک صفحه وب از نظر لینک ها را می سنجند و یک صفحه وب با Link Juice بالا می تواند برای صفحات وب دیگری که چنین قدرتی ندارند استفاده شود و آن صفحات را نیز قدرت مند کند.

Google Crawl چیست؟

Crawl در واژه به معنای خزش و خزیدن است و Google Crawl به معنای خزش گوگل است حالا این بحث خزنده چه ربطی اصلا به سئو دارد، زمانی که گوگل وبسایت شما را برای دریافت اطلاعات مورد نیازش مانند لینک ها و… بررسی می کند این کار با یک ربات که نام آن را خزنده یا Crawler گذاشته است انجام می دهد. یعنی مفهوم خزش و خزیدن گوگل جستجو و مورد بررسی قرار دادن صفحات وبسایت شما توسط گوگل است. به تعبیری آنالیز کردن صفحات شما توسط گوگل معنای Google Crawl است.

SERP چیست؟

SERP کوتاه شده عبارت Search Engine Results Page به معنای صفحه نتایج موتور جستجوگر است. در واقع همان صفحه ای از موتور جستجوگر گوگل که وقتی عبارتی را جستجو می کنید نتایج به شما نمایش داده می شود. به وجود آمدن مفهوم SERP به نظر به دلیل استفاده بیش از حد از عبارت طولانی آن بوده است که در بحث SEO بسیار استفاده می شود.

Google Penalty چیست؟

Google Penalty یا پنالتی گوگل در واقع قوانینی از جانب گوگل برای وبسایت های خطاکار است. در صورتی که گوگل طبق الگوریتم هایی که دارد مانند الگوریتم پاندا تشخیص دهد که وبسایت شما یک وبسایت اسپم یا هرزنامه و خطاکار است وبسایت شما در فهرست پنالتی گوگل قرار می گیرد که خارج شدن از این فهرست هم بسیار سخت است.

در حقیقت گوگل یک ماموریت مهم دارد و آن این است که می خواهد نسبت به کاربران اطلاعات دقیقی داشته باشد تا بتواند محتوای منحصر به فرد و بهترین نویسندگان را بیابد. بنابراین گوگل به طور مستمر به بهبود الگوریتم‌های خود می‌پردازد، به طوری که بهترین‌های وب مشخص می شوند و در جایگاهی قرار می‌گیرند که سزاوار آن هستند.

اما متاسفانه، گوگل برای مجازات سایت‌ها از پنالتی استفاده می‌کند. شاید بپرسید گوگل پنالتی چیست؟ گوگل با در نظر گرفتن موضوع یا چیزی در سایت شما آن را خلاف مقرارات خود می‌داند و شما را جریمه می‌کند. بعضی از مالکین سایت‌ها به قوانین گوگل بی توجهی می‌کنند و می‌خواهند این قوانین را اصطلاحا دور بزنند تا خیلی زود رتبه یا همان رنکینگ سایت خود را ارتقا بدهند. اما گوگل با هوشمندی این موارد را متوجه ‌می‌شود و ناگهان متوجه می‌شوید که بازدید سایتتان کم شده است. آن زمان بدانید که به احتمال قوی از گوگل پنالتی خورده‌اید و به یکباره از صفحات نخست نتایج گوگل به صفحات پایین‌تر فرستاده می‌شوید.

AMP چیست؟

AMP یا Accelerated Mobile Pages به معنای صفحات موبایلی با بارگذاری سریع و فرمت و حالتی از انتشار آنلاین اطلاعات است که توسط کمپانی گوگل ساخته شده است. پروژه AMP برای ارائه صفحات وب بهینه شده برای موبایل ها ارائه شده است تا وبسایت ها برای کاربرانی که با گوشی یا تبلت خود وبسایت ها را مشاهده می کنند تجربه سریع تری از مرور صفحات داشته باشند.

Canonical Link چیست؟

یک المنت از المنت های HTML است که در واقع تعیین کننده اصل و نسب لینک است. این المنت به وبمستر ها کمک می کند تا از ایجاد مطالب و محتوای تکراری با اضافه کردن این المنت به به تگ <a> جلوگیری کنند. فرض کنید، مجبور هستید به دلایلی از یک محتوا در دو صفحه جداگانه به نام صفحه A و صفحه B با دو آدرس مختلف در وبسایت خود داشته باشید؛ در این صورت با اضافه کردن یک لینک در صفحه B به صفحه A با داشتن المنت rel=”canoncial در لینک گوگل متوجه خواهد شد که باید صفحه A را به عنوان صفحه یکتای آن محتوا در نظر بگیرید و صفحه B را در نظر نگیرد.

Anchor Text چیست؟

Anchor Text که با عبارت متن لینک هم شناخته می شود متنی است که در لینک دادن به یک صفحه وب استفاده می کنید. متن آنکر بسیار از نظر سئو و لینک دادن و همچنی از نظر سنجش های گوگل مهم است را که متن آنکر یا متن لینکی که میی نویسید باید با صفحه ای که به آن لینک داده می شود ارتباط کلامی و واژه ای داشته باشد.انکر تکست یا Anchor Text به کلمه ای گفته میشود که قابل کلیک کردن داشته باشد و یا HyperLink باشد.

در مرورگرهای جدید و امروزی این قسمت با حالت آبی رنگ مشخص میباشد.یک آنکر تکست سئوسازی شده و بهینه سازی شده میتواند تاثیر بسیار زیادی بر روی سئو محتوای شما بزارد. آنکر تکست همان طور که در بالا اشاره کرده ایم کلمه یا جمله ای میباشد که به صورت لینک به محتوایی جداگانه در خود سایت مرجع و یا به سایتی دیگر اشاره میکند.

Nofollow چیست؟

Nofollow یک ویژگی و Attribute زبان HTML است که وقتی از آن در لینک دادن به یک صفحه وب استفاده می کنید انگار که می خواهید به گوگل بگویید که لینک متن به آن صفحه وب نباید برای آن صفحه امتیازی محسوب شود. با اضافه کردن rel=”nofollow” به تگ <a> لینکی شما می دهید برای صفحه موردنظر امتیازی در بر نخواهد داشت. در نهایت لینک هایی DoFollow بر خلاف لینک های NoFollow برای صفحه ای که به ان لینک داده اید امتیاز محسوب می شوند. بصورت پیشفرض همه لینک ها DoFollow هستند و نیازی نیست تا چیز خاصی به تگ لینک خود اضافه کنید

مطالب مرتبط

0 0 رای
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع‌رسانی درباره
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تتمام نظرات
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x