راز و رمزهای سئو ۱؛ همه چیز درباره لینک‌های داخلی

راز و رمزهای سئو ۱؛ همه چیز درباره لینک‌های داخلی 1

در مجموعه موسوم به راز ورمزهای سئو، تکنیک‌های مربوط به سئو و قرار گرفتن سایت شما در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل را بررسی می‌کنیم و از مطالبی سخن خواهیم گفت که شاید جای دیگری نخوانده باشید. مرور و دنبال کردن و البته عمل کردن به این مطالب شما را در سئو و بازاریابی محتوای‌تان (فرق نمی‌کند زمینه کاری‌تان چه باشد یک فروشگاه آنلاین یا نه یک سایت خبری) که کار پیچیده‌ای است کمک شایانی خواهد کرد. این بار مرجعی درباره‌ی لینک‌های داخلی. به امید آن که شما را هم در صفحه اول گوگل ببینیم.

نکته: لازم به ذکر است با مطالعه‌ی مطالب این مجموعه، آمادگی بیشتری برای انجام تنظیمات سئوی پلاگین‌هایی مانند yoast seo خواهید یافت.

خواندن این مطلب هم توصیه می‌شود: چگونه در صفحات نتایج جستجوی گوگل بدرخشیم

 

چگونه لینک‌های داخلی به سئو کمک می‌کند؟

پیش از آن که محتوای شما توسط گوگل رتبه بگیرد به لینک‌ها نیاز دارد. گوگل، پست‌ها و برگه‌های شما را وقتی که از جایی در وب لینک خورده باشند، بهتر می‌یابد. لینک‌های داخلی هم محتوای شما را به هم متصل می‌کند و به گوگل ایده‌ی بهتری درباره‌ی ساختار وبسایت‌تان می‌دهد. آن‌ها می‌توانند سلسله‌مراتب سایت‌تان را دریابند که به شما این امکان را می‌دهد که به مطالب و برگه‌های مهم‌تر بهای لینک بیشنری نسبت به باقی برگه‌ها بدهید. بنابریان استراتژی لینک‌های داخلی می‌تواند سئوی شما را ارتقا بخشد.

 

چرا لینک‌ها برای گوگل اهمیت دارند؟

گوگل از لینک‌ها برای یافتن این که محتوای سایت شما مرتبط با چیست و ارزش محتوای شما چقدر است استفاده می‌کند.

ارتباط میان محتوای مطالب

گوگل توسط یک بات با عنوان بات گوگل به لینک‌ها، چه داخلی و چه خارجی می‌خزد. این بات به صفحه اول (خانه-صفحه اصلی) یک سایت وارد می‌شود و برگه را آن قدر پردازش می‌کند تا اولین لینک را بیابد. توسط دنبال کردن لینک‌ها، گوگل، ارتباط میان مطالب و برگه‌های مختلف و دیگر محتوای سایت را تعیین می‌کند.از این طریق گوگل درمی‌یابد که کدام برگه‌ها در سایت شما ماهیت موضوعات مشابه را پوشش می‌دهد.

در نوار کناری و یا پایین همین مطلب شما لینک‌هایی به مطالب مشابه، موضوعات و برچسب‌های این مطلب مشاهده می‌کنید. ما با قرار دادن این لینک‌ها می‌خواهیم مطمئن شویم که گوگل درک کند محتوای آن برگه‌ها در ارتباط با این مطلب می‌باشد.

 

ارزش لینک

علاوه بر درک ارتباط بین محتوای مطالب، گوگل ارزش لینک را بین تمام لینک‌های یک وبسایت تقسیم می‌کند. غالبا، صفحه اول یک وبسایت بالاترین ارزش لینک را می‌یابد چرا که بیشترین بک لینک‌ها را دریافت می‌کند. این ارزش لینک میان تمام لینک‌های موجود در برگه اصلی سایت تقسیم می‌شود. ارزش لینک ارجاع شده به یک برگه با لینک‌های آن برگه تقسیم می‌شود و همین طور الی آخر.

بنابراین پست‌های جدید وبلاگ شما در صورتی ارزش لینک بیشتری دریافت خواهد کرد که شما از صفحه اصلی سایت به انها لینک دهید نه برگه دسته‌بندی/موضوع. و گوگل پست‌های جدید را وقتی که از صفحه اصلی لینک خورده باشند سریع‌تر پیدا می‌کند.

اگر شما این مطلب را درک کنید آن وقت خواهید دانست که لینک‌های بیشتر به یک پست به معنای ارزش بیشتر آن خواهد بود. چرا که گوگل یک مطلب را وقتی که لینک‌های باارزش بسیاری دریافت کرده باشد به عنوان مهم تلقی می‌کند و بدین ترتیب شما رتبه بیشتری برای آن مطلب دریافت خواهید کرد.

 

تنظیم استراتژی لینک‌های داخلی

این برای سئوی شما امری حیاتی است که استراتژی لینک‌های داخلی خود را بر اساس یک قاعده‌ی منظم سنجیده و ارتقا دهید. به واسطه‌ی لینک‌های داخلی صحیح شما گوگل را از ارتباط و شباهت میان برگه‌ها و ارزش برگه‌ها مطمئن خواهید ساخت.

 

ساختار ایده‌آل

ما همیشه به صاحبان سایت‌ها توصیه می‌کنیم که وبسایت خود را به شکل یک هرم تصور کنند که مهم‌ترین محتوای آن در بالای آن قرار گرفته است. ما به آن مطالب، محتوای بنیادی اطلاق می‌کنیم. باید تعداد زیادی لینک به آن محتوای اساسی از طرف برگه‌های مرتبط در هرم وجود داشته باشد که ارزش لینک بیشتری به آن مطالب ببخشد. همچنین شما باید از آن برگه‌های بالای هرم نیز به برگه‌های زیرین در موضوعات مرتبط لینک بدهید. لینک داخلی به محتوای مرتبط، به گوگل نشان می‌دهد کدام برگه‌ها اطلاعاتی درباره‌ی موضوعات مشابه را شامل می‌شوند.

راز و رمزهای سئو ۱؛ همه چیز درباره لینک‌های داخلی 2

لینک کردن محتوای بنیادی: یک مثال

مثلا ما در سایت آکادمی یک مطلب داریم با عنوان “مرجع لینک‌های داخلی برای سئو”. می می‌خواهیم این مطلب برای تمام عبارات جستجو شده درباره‌ی سئو در نتایج جستجوی گوگل رتبه بگیرد. با اضافه کردن لینک‌های داخلی از مقاله‌های دیگر به این، گوگل می‌فهمد که مقاله‌ی محتوای بنیادی اطلاعات بیشتری درباره‌ی این کلیدواژه‌ی مشخص دارد. بنابراین گوگل رتبه‌ی بالاتری به محتوای بنیادی به نسبت مطالب کوچک‌تر درباره آن کلمه کلیدی می‌بخشد.

 

فراموش نکنید از بالا به پایین هم لینک بدهید

در کنار لینک دادن از برگه‌ها و مطالب مرتبط، همچنین می‌توانید به واسطه افزودن لینک از صفحه اصلی سایت و منوهای ناوبری بالا، محتوای بنیادی خود را ارزشمندتر کنید. این به برگه‌ها و مطالب مهم شما ارزش لینک بسیار بالایی می‌بخشد و آن‌ها را در نگاه گوگل قدرتمندتر می‌کند.

 

لینک به دسته‌ها و برچسب‌ها

اگر شما یک وبلاگ دارید بسیار سودمند است که لینک به دسته‌بندی‌ها را در مطالب خود بگنجانید. افزودن لینک به دسته‌ها و برچسب‌هایی که آن مطلب بدان‌ها تعلق دارد به گوگل کمک می‌کند تا ساختار وبلاگ شما را بهتر درک کند و به بازدیدکنندگان شما کمک می‌کند تا آسان‌تر بین مطالب مرتبط جابجا شوند. در مطالب آکادمی نیز لینک به دسته‌ها و برچسب‌ها را مشاهده می‌کنید.

 

لینک به مطالب مرتبط

پس دیدیم که لینک کردن به مطالب مرتبط به گوگل کمک می‌کند تا ساختار سایت شما را بهتر بشناسد. بنابریان لینک به مطالب مرتبط به درانتهای پست‌های خود قرار دهید. افزونه‌ها و ماژول‌های بسیاری وجود دارند که این کار را به بهترین نحو انجام دهند. اگر شما در حال حاضر از یکی از آن‌ها استفاده می‌کنید (توجه کنید که بعضی قالب‌ها به شکل داخلی این کار را انجام می‌دهند)  آزمایش کنید که مطالب مرتبط واقعا مطالب مرتبط با پست شما باشند. در غیر این صورت سعی کنید به صورت دستی به آن‌ها لینک بدهید. (در افزونه یوآست سئو، ابزار لینک‌های داخلی وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید – البته این ابزار در نسخه پرمیوم این افزونه وجود دارد). کاری که می‌توانید انجام دهید این است که یک مطلب مرتبط را به صورت دستی انتخاب کنید و در انتهای مطلب‌تان به آن لینک بدهید.

 

لینک به مطالب اخیر و محبوب

آخرین مطلب که باید به یاد داشته باشید لینک دادن به مطالب اخیر و مطالب پربازدید سایت‌تان است. این بخش می‌تواند به سایدبار و یا فوتر سایت شما اضافه شود که در تمام برگه‌ها نمایش داده شود به خاطر این که به محتوا مربوط نمی‌شود و داینامیک نیست.

ایجاد یک بخش مطالب محبوب و مطالب اخیر برای شما مفید خواهد بود چرا که ارزش لینک از طرق مختلفی از جمله لینک شدن از برگه‌ها و مطالب مختلف به دست می‌آید. همچنین، مطالب برای بازدیدکنندگان آسان‌تر در دسترس خواهند بود و این به افزایش ترافیک سایت‌تان کمک می‌کند و افزایش ترافیک به نوبه‌ی خود اثر مثبتی در گوگل خواهد داشت.

 

نگاهی تخصصی‌تر به لینک‌های داخلی

لینک‌های No-follow

شما احتمالا لینک‌هایی دارید که برای سئوی وبسایت‌تان اهمیت چندانی ندارند. به عنوان مثال اگر شما یک لینک برای ورود مشتریان به سایت‌تان دارید نمی‌خواهید ارزش لینک بالایی به این برگه ورود بدهید – و آن برگه نیازی نیست که رتبه بالایی در نتایج جستجو داشته باشد.

شما می‌توانید با استفاده از برچسب  ‘no-follow’ از بخشیدن ارزش لینک به چنین برگه‌هایی جلوگیری کنید. تگ  ‘no-follow’ از گوگل درخواست می‌کند که آن لینک را دنبال نکند. بنابراین بدون از دست رفتن ارزش لینک صفحه این کار انجام می‌شود. شاید فکر کنید: من لینک‌های کم اهمیت‌تر را  ‘no-follow’ می‌کنم تا تا لینک‌های مهم‌تر ارزش لینک بالاتری کسب کنند. گرچه این کار در گذشته عمل می‌کرد اما اکنون گوگل هشیارتر شده است. اکنون به نظر می‌رسد وقتی از یک تگ  ‘no-follow’ برای یک لینک در یک صفحه استفاده کنید ارزش لینک برای کل صفحه از دست می‌رود. بنابراین عاقلانه‌تر است که لینک‌های کمتری در صفحه داشته باشیم تا این که بخواهیم به بعضی‌هاشان تگ  ‘no-follow’ بدهیم.

لطفا به خاطر داشته باشید افزودن تگ  ‘no-follow’ به یک برگه به این معنا نیست که ان برگه در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده نمی‌شود.اگر می‌خواهید برگه‌ها یا مطالبی در صفحه نتایج گوگل نمایش داده نشود باید به آن‌ها تگ  ‘no-index’ بدهید. تگ  ‘no-index’ یعنی گوگل نباید «ن برگه را پردازش کرده و جایی در ایندکس (فهرست) خود به ان برگه بدهد تا در نتایج جستجو نمایش یابد.

متن‌های انکور Anchor

وقتی که تصمیم گرفتید کدام لینک‌ها باید در یک برگه باشند و کدام برگه‌ها باید ارزش لینک بگیرند مهم است که از متن انکور صحیح استفاده کنید. متن انکور، متن قابل کلیکی است که بازدیدکنندگان می‌بینند. برای مثال متن انکور در مثال زیر دو لینک داخلی  ‘link schemes’ و ‘paid links’ هستند:

راز و رمزهای سئو ۱؛ همه چیز درباره لینک‌های داخلی 3

اگر شما در بهینه‌سازی انکور تکست‌ها زیاده‌روی کنید به سایت‌تان صدمه می‌رسانید. و منظور ما از زیاده‌روی در بهینه‌سازی، القای کلیدواژه است. در گذشته شما به تمام متن‌های انکور یک کلیدواژه می‌دادید تا وبسایت‌تان رتبه بهتری در آن کلیدواژه به دست اورد. اما امروزه گوگل به اندازه کافی باهوش است که بداند محتوای اطراف یک متن انکور چیز بیشتری راجع به ارتباط یک کلیدواژه می‌گوید تا خود متن انکور به تنهایی. بنابراین مطمئن شوید که متن انکور در محتوای شما اصالت داشته باشد. خب است که کلیدواژه پیدا کنید اما دقیقا یک کلیدواژه را به تمام متن‌های انکور خود ندهید.

 

حال با استفاده از مطالب این مقاله به سراغ سایت خود رفته و لینک‌های داخلی ایجاد کنید. شما می‌توانید از افزونه‌های سئو برای این منظور بهره بگیرید و پیشنهاد ما یوآست سئو است که ابزار لینک‌های داخلی را نیز دارد.

توصیه: با خرید لایسنس اختصاصی این افزونه، کانفیگ حرفه‌ای سئو نیز توسط کارشناسان ما بر روی وبسایت شما انجام خواهد شد. یا این که می‌توانید از صفحه سفارشات درخواست کارشناسی سئوی سایت‌تان را ارسال نمایید.

مطالب مرتبط

فرهنگ اصطلاحات گوگل در سئو؛ واژه‌های فنی به ما چه می‌گویند؟

حتما برای‌تان پیش آمده مطلبی درباره سئو بخوانید و معنی واژه‌های آن را نفهمید و یا یک متخصص درباره اشکال سایت‌تان به شما بگوید و مقصود او را متوجه نشوید و یا این که سایت خود را توسز ابزارهای آنلاین تحلیل کرده‌اید اما با واژه‌هایی مواجه شدید که معنای آن را نمی‌دانستید. 

اگر چنین اتفاقی را تجربه کرده‌اید و یا این که دوست دارید معانی اصطلاحات فنی مصطلح در زمینه بهینه‌سازی سایت و سئو را بدانید تا در دنیای امروز وب، شما را بیسواد قلمداد نکنند ما برای شما فرهنگی از واژگان سئو به همراه توضیحات‌ مبسوط راجع به آن ها فراهم کرده‌اید که تقدیم‌تان می‌کنیم.

0 0 رای
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع‌رسانی درباره
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تتمام نظرات
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x