سئوی قدم به قدم: راهنمای جستجوی بهترین کلمات کلیدی برای وبسایت شما – پژوهش کلمات کلیدی

سئوی قدم به قدم: راهنمای جستجوی بهترین کلمات کلیدی برای وبسایت شما - پژوهش کلمات کلیدی 1

برای بسیاری از کاربران وردپرس٬ آموزش و کار سئو خلاصه می‌شود در نصب یک افزونه سئو مانند Yoast SEO یا All-in-One SEO Pack و تمام. در نهایت بیشترین کاری که انجام دهند هم آن است که عناوین٬ توضیحات متا٬ کلمه کلیدی اصلی و دستورالعمل‌های کلی آن را تعیین کنند. این شروع خوبی است. گرچه افزونه‌های سئو به شما کمک می‌کنند محتوای‌تان را برای یک کلمه کلیدی خاص بهینه کنید اما آنها نمی‌توانند برای شما بهترین کلمه‌ی کلیدی مناسب برای قدم اول را پیدا کنند.

اینجاست که بسیاری افراد سردرگم می‌شوند. بهترین کلمه کلیدی برای هدفگذاری چیست؟ و چطور شما می‌توانید بهترین کلمات کلیدی را برای سایت‌تان پیدا کنید.

پاسخ در پژوهش کلمات کلیدی نهفته است.

پژوهش کلمه کلیدی بخش مهمی از سئو به شمار می‌رود و همان چیزی است که بسیار مورد بدفهمی قرار گرفته است. بخصوص از طرف تازه‌کارها. به همین خاطر در این مقاله به شما خواهیم آموخت که چگونه کلمه کلیدی بیابید. به شما می‌گوییم که کلمات کلیدی دقیقا چه هستند و چه اهمیتی دارند. چگونه کار می‌کنند و چگونه به صورت قدم به قدم می‌توانید بهترین کلمات کلیدی را برای سایت تان بیابید.

 

این مطالب هم در مبحث سئو پنج ستاره‌اند:

همه چیز درباره لینک‌های داخلی

همه کار کردم اما چرا سایت من در گوگل رتبه نمی‌گیرد

 

دوره آموزشی مرتبط:

سرعت٬ عملکرد و ساختار سایت خود را بهینه کرده و سئوی ممتاز٬ سرعت عالی٬ ترافیک بالا و فروشی دلچسب را تجربه کنید >> توصیه‌ی ما

دوره جامع آموزش بهینه‌سازی سایت؛ برترین و کامل‌ترین دوره آنلاین ویدیویی به زبان فارسی با ۵ ستاره

 

کلیدواژه‌ها چه هستند و چه اهمیتی دارند؟

برای آن که بهتر متوجه موضوع شوید ابتدا بگذارید به شما نشان دهیم کلید واژه‌ها واقعا چه هستند. وقتی این را درک کنید راحت‌تر می‌توانید بهترین‌شان را انتخاب کنید.

 

کلیدواژه‌ها چیز عجیب و غریبی نیستند

برخی فکر می‌کنند کلیدواژه چیزی جادویی است که اگر آنها در مقاله‌ و برگه‌های خود قرار دهند باعث می‌شود که بهترین مکان را در گوگل کسب کنند. چند سال پیش این درست بود. خیلی‌ها تا جایی که می‌توانستند کلمات کلیدی مختلف و زیاد در صفحه‌شان کار می‌گذاشتند تا بتوانند جایگاه خوبی در گوگل به دست آورند.

اما در سئوی مدرن چنین چیزی وجود ندارد. مکانیزم‌های فعلی برای رتبه‌های سایت بسیار پیچیده‌تر هستند. موتورهای جستجو اکنون بهتر می‌فهمند که چه نتایجی را برای جستجو کننده‌ها نمایش دهند و چگونه محتوای کیفی را از اسپم تشخیص دهند. به عبارت دیگر روش‌های قدیمی کار بر روی سئو با استفاده از کلمات کلیدی اکنون باعث می‌شود که توسط گوگل جریمه شوید.

روی هم رفته٬ اهمیت کلمات کلیدی در طول زمان کاهش یافته اما آنها هنوز هم چنان که خواهید دید دارای اهمیت بسیار هستند.

سئوی قدم به قدم: راهنمای جستجوی بهترین کلمات کلیدی برای وبسایت شما - پژوهش کلمات کلیدی 2

 

کلمات کلیدی به سادگی همان عبارت‌های جستجو شده هستند

بله٬ در ساده‌ترین عبارت٬ کلمات کلیدی چیزهای عجیب و غریبی نیستند. آنها همان عبارت‌هایی هستند که کاربر در فیلد متنی جستجوی موتورهای جستجوی مثل گوگل می‌نویسد. همان عبارت‌هایی که شما وقتی چیزی را جستجو می‌کنید در کادر گوگل می‌نویسید.

همان طور که متوجه شدید موتورهای جستجو سعی می‌کنند بهترین نتایج را برای جستجو پیدا کنند. چطور این را می‌سنجند؟ درباره‌ی گوگل باید گفت با مطابقت دادن ۲۰۰ فاکتور امتیاز مختلف.

در این راستا٬ کلمات کلیدی نقش محوری را بازی می‌کنند. مهم است که نه تنها کلمات کلیدی را در عبارت خود بگنجانید بلکه جای آنها نیز مهم است. برای مثال٬ فرق می‌کند که کلمه کلیدی شما در وسط مقاله پیدایش شود و یا بخشی از عنوان مقاله باشد. در عنوان هم مهم است کلمه کلیدی در ابتدا باشد یا نزدیک به انتها.

 

فرهنگ واژگان سئو را بشناسید

 

انواع مختلفی از کلیدواژه وجود دارد

به خاطر داشته باشید که همه‌ی کلیدواژه‌ها دارای ارزشی برابر نیستند. آنها معمولا به دسته‌بندی‌هایی بر اساس میزان جستجو٬ رقابت٬ و سختی رتبه گرفتن برای آنها تقسیم‌بندی می‌شوند.

این دسته‌بندی‌ها: سرتیتر٬  بدنه‌ و کلیدواژه‌های دنباله‌دار هستند. به شما توضیح خواهم داد که آنها چیستند اما قبل از آن اینفوگرافی را مشاهده کنید»

سئوی قدم به قدم: راهنمای جستجوی بهترین کلمات کلیدی برای وبسایت شما - پژوهش کلمات کلیدی 3

کلیدواژه‌ها سرتیتر معمولا کلیدواژه‌های تک کلمه‌ای مانند «پزشکی» هستند. همان طور که مشاهده می‌کنید آنها بیشترین ترافیک جستجو را به خود اختصاص داده‌اند اما همچنین بسیار رقابتی هستند. همین باعث می‌شود کسب رتبه برای آنها بسیار دشوار باشد. (حتما می‌دانید که سایت شما باید برای هر کدام از کلمات کلیدی‌ای که در محتوایش به کار می‌برد امتیاز کسب کند. هر چه امتیاز و رتبه سایت شما در یک کلمه کلیدی خاص بالاتر باشد احتمال این‌که در جستجو برای آن کلمه کلیدی٬ سایت شما در نتایج اولیه جای بگیرد بیشتر می‌شود)

هرچند به خاطر آن که کلیدواژه‌های سرتیتر معمولا غیر ویژه هستند بی فایده است که بخواهید سر آنها به رقابت بپردازید. در مثال ما کسی که برای کلمه کلیدی «پزشکی» جستجو می‌کند ممکن دنبال سلامتی بدن باشد٬ یا اینکه در پی دکتری خاص بگردد و یا اینکه در جستجوی داروهای گیاهی و یا طب سنتی باشد. یعنی هزاران چیز وجود دارد که این کلمه می‌تواند به آنها اشاره کند. به خاطر همین نرخ تبدیل این نوع کلیدواژه‌ها معمولا خیلی خوب نیستند.

اما کلیدواژه بدنه٬ معمولا بیشتر اختصاصی و ویژه است و معمولا دو یا سه کلمه طول دارد. مثلا کلیدواژه «روانپزشکان زن تهران» از این نوع است.

این نوع کلیدواژه معمولا ترافیک آراسته‌تری دارد و رتبه گرفتن برای آن به نسبت کلیدواژه‌های سرتیتر بسیار آسان‌تر است. هرچند بسته به نوع تجارت شما ممکن است کلیدواژه‌ی بدنه نیز دارای رقابت سنگینی باشد.

آخرین نوع کلیدواژه٬ کلیدواژه‌های دنباله‌دار است. آنها عبارت‌های جستجو شونده‌ی شامل ۴ کلمه یا بیشتر هستند که در پی اطلاعات خاصی می‌گردند. در ادامه مثال ما مثلا کلیدواژه «بهترین روانپزشکان زن تهران در زمینه مشاوره خانواده» می‌تواند از این نوع باشد.

در حالی که به صورت انفرادی این کلیدواژه‌ها ترافیک زیادی ندارند اما در ترکیب با هم برای تمام جستجوهای آنلاین٬ مطابق شکل بالا٬ برای این نوع کلیدواژه‌ها بسیار آسان‌تر می‌توان کسب رتبه نمود و یا دارای نرخ تبدیل بالاتری هستند.

 

برای کدام نوع کلیدواژه برای رتبه کسب کرد

این سوال را می‌توان به این شکل نیز مطرح کرد که کدام نوع از کلیدواژه‌ها برای هدف گذاری بهتر هستند؟

همان طور که ذکر کردیم٬ کلیدواژه‌های سرتیتر یا تک کلمه‌ای٬ برای صاحبان وبسایت٬ بسیار غیر اختصاصی و رقابتی هستند.

کلیدواژه‌ها بدنه از دیگر سو٬ ترکیبی از ترافیک تمیز٬ به همراه رقابت قابل کنترل و نرخ تبدیل مناسب را دارند. از طرفی٬ به طور کلی این ایده‌ی خوبی است که محتوای‌تان را برای این نوع از کلیدواژه‌ها بهینه کنید.

اما همزمان با این٬ مهم است که توجه‌تان را بر کلیدواژه‌های دنباله‌دار از دست ندهید چرا که می‌توانید با پخش کردن آنها در محتوای‌تان٬ برای عبارت‌های مرتبط طولانی‌تر رتبه کسب کنید. به خاطر همین٬ کلیدواژه‌های دنباله‌دار همواره باید جزیی از استراتژی کلمات کلیدی شما باشد و باید در پژوهش کلمات کلیدی خود آنها را نیز در حساب‌تان قرار دهید.

 

پژوهش کلمات کلیدی چیست؟

به طور خلاصه: پژوهش کلمات کلیدی عبارت از مراحل یافتن بهترین کلمات کلیدی برای استفاده در سایت شماست. که این هم به معنی کلمات و عبارت‌هایی است که مخاطبان شما از طریق موتورهای جستجو به دنبال آنها می‌کردند.

ساده است نه؟ در عین حال٬ مهم‌ترین قسمت پژوهش کلمات کلیدی نباید دست کم گرفته شود. این یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین فعالیت‌هایی است که شما باید انجام دهید. و بدون آن سئو معنایی نخواهید داشت.

پژوهش کلمات کلیدی ساختار و اسکلت سایت شما و برگه‌هایی که خلق می‌کنید و محتوایی که منتشر می‌کنید را تعیین می‌کند. استفاده از کلمات کلیدی مناسب ارتباط مستقیم دارد با نحوه نمایش سایت شما در موتورهای جستجو و در نتیجه با ترافیک سایت شما٬ میزان فروش و درآمد و مخاطبان شما.

علاوه بر این پژوهش کلمات کلیدی به شما درباره مخاطبان‌تان اطلاعات بیشتری می‌دهد. همان طور که خیلی زود خواهید فهمید مردم درونی‌ترین اندیشه‌های‌شان را داخل کادر جستجوی گوگل می‌نویسند.

اگر شما می‌توانید بیشتر درباره‌ی مخاطبان‌تان بدانید درخواهید یافت که آنها در سطح عمیقی هستند. از این راه شما می‌توانید ترس‌ها٬ آرزوها و امیدهای آنها را درک کنید٬ اعتمادشان را جلب کرده و آنها را به مشترک٬ مشتری و خریدار تبدیل کنید.

اتفاقی نیست که پژوهش کلمات کلیدی به عنوان بزرگ‌ترین بخش از پژوهش بازار برای وبسایت‌ها به شمار می‌رود.

 

چگونه بهترین کلمات کلیدی را برای سئو پیدا کنیم؟

وقتی صحبت پژوهش کلمات کلیدی به میان می‌آید خیلی‌ها همان اول می‌روند به سراغ Keyword Planner گوگل. چرا؟ به خاطر این که Keyword Planner علاوه بر آن که می‌تواند به سرعت به شما کلیدواژه پیشنهاد کند (برای مثال تایپ کنید «پزشکی» و به شما پاسخ بدهد «بهترین روانپزشکان زن تهران». همچنین تعداد زیادی کلیدواژه باقی می‌گذارد که به طور موضعی مرتبط هستند اما شامل کلمه کلیدی اصلی شما نیستند.

برای همین بهتر است اول آماده‌سازی انجام دهید.

 

۱- پیش‌زمینه‌ها

قبل از آن که به سراغ ابزارها برویم و شما هم کورکورانه از یکی از این ابزارها استفاده کرده و آغاز به کار کنید بهتر است یک قلم و کاغذ بیاورید و یا از نوت گوشی خود استفاده کنید و پرسش‌های ابتدایی زیر را پاسخ دهید تا بتوانید با دیدی بهتر به سراغ پژوهش کلمات کلیدی سایت خود بروید.

 

  • ماموریت سایت شما چیست؟ –  برای یافتن بهترین کلمات کلیدی برای سایت‌تان شما در ابتدا باید بدانید ماموریت و هدف سایت شما چیست. شما چه تعهدی به خوانندگان خود می‌دهید. محتوای شما قرار است به چه پرسش‌هایی پاسخ بگوید؟ دانشتن اینها از آن چهت مهم است تا بتوانید عبارت‌ها و کلمات کلیدی مورد جستجوی اصلی را بیابید. همچنین برای شما مهم است که در این باره شفاف باشید. بسیاری از صاحبان وبسایت‌ها برای یک دلیل خوب با این کلنجار می‌روند.
  • شخصیت بازاریابی ایجاد کنید –  بعد از آن که ماموریت خود را مشخص کردید٬ حالا وقت ان رسیده که به مخاطبان خود نگاه کنید. یک راه خوب برای این کار ساختن پروفایل‌های داستانی از مشتریان یا خوانندگان ایده‌آل‌تان است. از این طریق شما می‌توانید آنها را در یک سطح کاملا شخصی بشناسید و دنیای پیرامون چشمان آن‌ها را مشاهده کنید.
  • طوفان ذهنی –  مخصوصا برای بازاریابی محتوا و وبلاگ‌نویسی٬ فکر کردن درباره یک بازار ثانویه و صنایعی که وبسایت شما با آنها ارتباط دارد٬ می‌تواند به شما ایده‌های خوبی برای کلمات کلیدی اضافی بدهد. برای مثال کسی که علاقه‌مند به پزشکی است ممکن است به مباحثی مانند ورزش٬ تجهیزات پزشکی و داروشناسی نیز علاقه‌مند باشد. این راه بزرگی است برای رسیدن و جذب بازدیدکننده‌های بیشتر و چیزی است که معمولا ابزارهای پژوهش کلمه کلیدی نمی‌توانند برای شما انجام دهند.
  • یک فهرست از کلمات کلیدی اصلی بسازید – در پایان یک فهرست از کلمات کلیدی ابتدایی با توجه به مطالب بالا درست کنید. هر تعدادی که می‌توانید کلمه کلیدی یادداشت کنید که فکر می‌کنید سایت شما می‌تواند درباره ان محتوا تولید کند.

 

بعد از این که مراحل بالا را انجام دادید اکنون می توانید وسط آتش بپرید. ابزارهای پژوهش کلمه کلیدی.

 

از ابزارهای پژوهش کلمه کلیدی استفاده کنید

حال که فهرست پر و پیمانی از کلمات کلیدی وبسایت خود را در دفترتان یادداشت کرده‌اید وقت آن است که ابزار دلخواه پزوهش کلمه کلیدی خود را انتخاب کرده و مشغول کار شوید تا بتوانید بهترین پیشرفت را از راه کلمات کلیدی برای سئوی سایت‌تان اختیار کنید.

seo powersuite:  اولین ابزاری که به شما معرفی می‌کنیم نه یک سرویس تحت وب٬ که یک نرم افزار ویندوز ساخته‌ی شرکت link assistant است. شاید تعجب کنید اما این ابزار جامع‌ترین ابزاری است که برای مدیریت سئو٬ کلمات کلیدی و لینک‌های خود می‌توانید از ان بهره ببرید. مجموعه‌ای از ۴ + ۱ نرم‌افزار که هر کدام شامل ابزارهایی برای مدیریت سئوی سایت شماست. در ابتدا فقط کافی است آدرس سایت‌تان را در هر کدام از این نرم‌افزارها وارد کنید تا پروژه جدید ایجاد شود و نرم‌افزار شروع به تحلیل و دریافت داده‌های سایت شما می‌کند.

شما به کمک این ابزارها می‌توانید انواع کلمات کلیدی را وارد کرده و رتبه سایت خود را در هر کدام از آنها بررسی کنید. همچنین رتبه رقبای‌تان را با رتبه خود مقایسه کرده و نمودار رشد و پیشرفت خود را با آنها مقایسه کنید. شما همچنین می‌توانید آدرس سایت‌های رقیب را وارد کرده و موقعیت خودتان را با آنها بسنجید. مجموعه‌ای از ابزارهای پژوهش کلمه کلیدی با این نرم‌افزار در اختیار شماست. شما می‌توانید نسخه رایگان این نرم‌افزار را دانلود کنید اما بسیاری از قابلیت‌ها از جمله ذخیره پروژه٬ در نسخه رایگان موجود نیست و بنابراین نمی‌توانید از ان بهره ببرید. اما این مژده را به شما می‌دهیم که سایت فرشمی به عنوان برترین مرجع ارایه دهنده منابع برای وبسایت و کسب و کارهای آنلاین٬ به زودی نسخه پولی و کامل این نرم‌افزار را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد که بتوانید از آن بهره‌مند شوید. همچنین کرک نرم‌افزار برای استفاده دایمی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

سئوی قدم به قدم: راهنمای جستجوی بهترین کلمات کلیدی برای وبسایت شما - پژوهش کلمات کلیدی 4

 

نرم‌افزارهای مجموعه SEOPowersuite

سئوی قدم به قدم: راهنمای جستجوی بهترین کلمات کلیدی برای وبسایت شما - پژوهش کلمات کلیدی 5

 

Google Adwords Keyword Planner: این ابزار هم مطرح‌ترین و شناخته‌شده‌ترین ابزار برای سئوی کلمات کلیدی است که مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد. البته این ابزار شامل تحریم‌های ایران شده و برای استفاده از ان حتما می‌بایست با آی پی غیر از ایران وارد سایت شوید.

 

Google Search Console – این هم ابزاری است که سالها با عنوان google webmaster tools شناخته می‌شد. تمامی وبمسترها با این ابزار آشنا هستند اما شاید ندانید این ابزار چه امکانات خوبی برای پژوهش کلمه کلیدی در اختیارتان می‌گذارد. در این کنسول شما می توانید کلمات کلیدی که در ان رتبه خوبی نگرفتید را مشاهده کنید. از طریق رفتن به Search Traffic > Search Analytics می‌توانید این کلمات را ببینید و تشخیص دهید که از آنها در کدام برگه‌ها استفاده کنید.

 

Google Trends – بهترین ابزار برای مقایسه ترافیک بین چند دسته مختلف از کلمات کلیدی

 

جستجوهای مرتبط گوگل – وقتی که یک عبارت را در گوگل جستجو می‌کنید در پایین صفحه تعدادی از عبارت‌های مشابه را می‌توانید مشاهده کنید که موقعیت مناسبی است برای ان که کلمات کلیدی مشابه را پیدا کنید.

سئوی قدم به قدم: راهنمای جستجوی بهترین کلمات کلیدی برای وبسایت شما - پژوهش کلمات کلیدی 6

 

Keywordtool.io –   استفاده از این ابزار برای عملکردهای ابتدایی رایگان است که کافی هم به نظر می‌رسد. این ابزار کلمات را از پیشنهادهای گوگل می‌گیرد (کلماتی که به شما در هنگام تایپ یک عبارت در گوگل پیشنهاد می‌شود) و کاراکترهایی قبل و بعد از ان می‌افزاید تا کلمات کلیدی درست کند. فراموش نکنید که بر روی تب Questions کلیک کنید.

 

Yoast Google Suggest Expander –  تیم مشهور یوآست٬ ابزاری برای پیشنهاد کلمه کلیدی دارد که از پیشنهادهای کوگل اخذ می‌شود. وقتی شما یک عبارت را وارد می‌کنید ده‌ها عبارت به شما پیشنهاد می‌کند که شامل عبارت‌های مرتبطی است که کاربران در کادر گوگل وارد کرده اند.

 

 

قصد تجاری را بسنجید

اولین پاسخ به این سوال که کدام کلمات کلیدی را انتخاب کنیم این است: کلمات کلیدی که بالاترین ترافیک را داشته باشند. اما آیا همه چیز به ترافیک بالا برمی‌گردد.

خیر. ترافیک همه چیز نیست. در عوض ترافیک هدفمند ارزش بالاتری دارد.

مساله این است که ما نمی‌خواهیم کاربران فقط وارد سایت ما شوند و چرخی بزنند و سایت ما را ترک کنند. در عوض می‌خواهیم که در سایت ما اقدامی انجام دهند. عضو خبرنامه ایمیلی ما شوند. خریدی انجام دهند و ..

بهترین راه برای قضاوت در این باره٬ نگاه به مقصود تجاری پشت کلمات کلیدیی است که آنها استفاده می‌کنند. مقصود تجاری یعنی میزان آمادگی کسی برای انجام خرید.

این نه تنها نرخ تبدیل ما را بالا می‌برد بلکه میزان کلیک‌ها را نیز افزایش می‌دهد. به خاطر همین ما می‌خواهیم کلمات کلیدی‌ای را بیابیم که دارای مقصود تجاری بالا باشند.

 

برای انجام این کار ما کلمات کلیدی را به موضوعات مختلفی دسته‌بندی می‌کنیم:

کیلدواژه‌های اکنون بخرید – شامل کلمات «خرید کنید»٬ «کد تخفیف» و «تخفیف». این کلمات کسانی را هدف می‌گیرد که آماده هستند از جیب‌شان خرج کرده و خرید انجام دهند.

کلیدواژه‌های محصول – عبارت‌های کلیدی هستند که برای نقد و بررسی محصول و محصولات خاص جستجو می‌کنند. کاربرانی که از کلیدواژه‌های محصولات استفاده می‌کنند هم اکنون چیزی در ذهن‌شان دارند و می خواهند اطلاعات بیشتری قبل از خرید کسب کنند.

کلیدواژه‌های اطلاعاتی – این‌ها معمولا شامل «چگونه» و «چطور» هستند. این افراد در چرخه زودهنگام خرید هستند.

کلیدواژه‌های آزادراه – کلماتی مانند «رایگان» یا «دانلود». بیشتر به دنبال جمع کردن اطلاعات برای یک خرید بالقوه در آینده هستند. برای بیشترین مقصود تجاری به دنبال کلیدواژه‌های اکنون بخرید و محصول باشید.

همزمان به طور کامل کلیدواژه‌های اطلاعاتی را نادیده نگیرید. مقالات چگونه و چطور٬ اساس جهان وبلاگی و محتوای بزرگ هستند بنابراین آنها را به کلی دور نیندازید.

اما در عوض دسته آخر را می‌توانید کاملا نادیده بگیرید چون این افراد احتمال کمی دارد که خرید کنند.

 

 

 

مطالب مرتبط

0 0 رای
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع‌رسانی درباره
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تتمام نظرات
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x