راهنمای راه‌اندازی سیستم رزرو آنلاین با افزونه رزرو ووکامرس

راهنمای راه‌اندازی سیستم رزرو آنلاین با افزونه رزرو ووکامرس 11

افزونه محبوب Woocommerce Booking پس از بومی‌سازی و توسعه تقویم شمسی آن توسط فرشمی، به رشد چشمگیری در میان مخاطبان دست یافت. به طوری که گروه فرشمی در تماس با تیم سازنده خواستار رفع برخی اشکالات و ارائه نسخه‌ای متناسب‌تر با زبان و تقویم ایرانی شده است. گروه سازنده نیز وعده داده تمام موارد ذکر شده را در نسخه‌های بعدی اعمال کند.

از امروز جدای از آموزش و راهنمای نصب و راه‌اندازی این افزونه، تکنیک‌های استفاده از این سیستم در کسب درآمد آنلاین را در آکادمی منتشر خواهیم کرد.

 

همان‌طور که می‌دانید در دنیای مدرن امروزه دیگر بسیاری از امور تجاری از طریق آنلاین صورت می‌گیرد. کم نیستند کسب و کار‌هایی که پلن درآمدی‌شان بر اساس فروش بلیط یا نوبت‌دهی و سیستم رزرو است. مانند رستوران‌ها و تالارهای پذیرایی، سینما و تئاتر، مطب و کلینیک، هتل و اقامتگاه، کنفرانس‌ها و سمینارها، کلاس‌ها و آموزشگاه‌ها و بسیاری کسب و کارهای دیگر، نیاز به یک سیستم مدیریت ثبت‌نام‌ها دارند که با کارآیی آنها سازگار باشد.

اکنون دیگر تمام این کسب و کارها به سمت فضای آنلاین حرکت کرده و در مسیر پررقابت بازار، نیاز به داشتن وبسایت و خدمات آنلاین را احساس کرده‌اند. بنابراین طراحان سایت و توسعه‌دهندگان نیاز به ارائه سیستم رزرواسیون آنلاین مبتنی بر نیازهای بومی داخل ایران را بیش از پیش احساس می‌کنند.

افزونه رزروهای ووکامرس یکی از این سیستم‌هاست که به کمک وبسایت‌های مبتنی بر وردپرس می‌آید تا یک سیستم رزرواسیون برای خود ایجاد کنند. حال به سراغ افزونه و چگونگی راه‌اندازی آن می‌رویم.

دریافت و نصب افزونه

 

پس از نصب و فعالسازی افزونه (می‌توانید از راهنمای آکادمی در این زمینه کمک بگیرید) یک بخش جدید در منوهای پیشخوان وردپرس ایجاد می‌شود که به شما امکان راه‌اندازی این سیستم رزرو را می‌دهد. اما مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین بخشی که به آن نیاز دارید داخل خود منوی محصولات ووکامرس است.

شما از این بخش باید به سراغ افزودن محصول رفته و یک محصول قابل رزرو ایجاد کنید. در بخش اطلاعات محصول، محصول قابل رزرو را انتخاب کنید تا تب‌های جدیدی نمایان شود.

مثلا فرض کنید می‌خواهیم یک سیستم نوبت‌دهی برای کلینیک ایجاد کنیم.:

مثلا یک نوبت برای رزرو کلینیک دندانپزشکی. از بخش اطلاعات محصول باید “محصول قابل رزرو” را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه در بخش اطلاعات محصول چند تب اضافه نمایان می‌شود که شما باید مشخصات و ویژگیهای رزرو را وارد کنید.

راهنمای راه‌اندازی سیستم رزرو آنلاین با افزونه رزرو ووکامرس 12

در این بخش می‌توانید زمان‌های کاری کلینیک را وارد کرده و برای آن مدت زمان مشخص کنید. هر بلوک قابل رزرو تبدیل به یک نوبت می‌شود. یعنی اگر می‌خواهید نوبت‌ها را یک ساعته تعیین کنید باید مدت زمان رزرو را بر روی یک ساعت قرار دهید. اگر می‌خواهید مشتری امکان تعیین مدت زمان را داشته باشد باید این کار را برای او فراهم کنید. بنابراین مشتری می‌توانید بازه‌های زمانی یک ساعته را انتخاب کند. اما نمی‌تواند مدت زمان یک ساعت و نیم را انتخاب کند. برای این کار باید مدت زمان رزرو را بر روی ۳۰ دقیقه قرار دهید.

حالا از بخش دسترسی می‌توانید روزها و زمان کاری را مشخص کنید. مثلا در بخش ایجاد قوانین از قسمت دسترسی روزهای هفته را انتخاب کرده و زمان را روی دوشنبه‌ها، چهارشنبه‌ها و شنبه‌ها بین ساعت ۲ تا ۸ بعدازظهر قرار دهید. بنابراین مشتری تنها این روزها و تایم‌ها را می‌تواند انتخاب کند و باقی زمان‌ها برایش قابل انتخاب نیست.

سپس برای مدت زمان‌های مشخص مثلا در مثال بالا هر یک ساعت یک قیمت از بخش هزینه‌ها تعیین کنید. سپس محصول‌تان را منتشر کنید. حال این محصول به عنوان نوبت کلینیک برای مشتری قابل مشاهده است. او می‌تواند زمان مورد نظر را رزرو کرده و هزینه‌اش را آنلاین پرداخت کند. (یادتان باشد تنظیمات درگاه پرداخت ووکامرس قبلا انجام شده باشد)

 

ایجاد سیستم رزرو برای اتاق هتل

می‌خواهیم امکان رزرو برای اتاق یک هتل فراهم کنیم. برای افراد بزرگسال یک قیمت و برای کودکان نیز قیمت متفاوتی در نظر گرفته‌ایم. همچنین اتاق‌ها دو نوع هستند: دو تخته و سه تخته.

برای این کار از بخش افزودن محصول و تب همگانی مدت زمان رزرو را روی بلوک‌های انتخاب شده توسط مشتری در ۱ روز قرار می‌دهیم. یعنی از منوهای کشویی گزینه‌های “بلوک‌های انتخاب شده توسط مشتری در” و “۱” و “روز” را انتخاب می‌کنیم.

سپس به تب دسترسی می‌رویم و همه تاریخ ها را روی “به طور پیشفرض قابل دسترسی هستند” قرار می‌دهیم. اگر می‌خواهیم روزهای شنبه توسط مشتری قابل رزرو نباشد از بخش اضافه کردن محدوده، در فهرست کشویی محدوده روز شنبه را انتخاب می‌کنیم و گزینه “قابل رزرو” را روی خیر قرار می‌دهیم.

راهنمای راه‌اندازی سیستم رزرو آنلاین با افزونه رزرو ووکامرس 13

توجه داشته باشید که اگر مثلا بخواهیم فقط روزهای شنبه را قابل رزرو قرار دهیم بایستی همه تاریخ‌ها را روی “به طور پیشفرض غیر قابل دسترسی هستند” تنظیم کنیم. و سپس از بخش اضافه کردن محدوده دوباره شنبه‌ها را برگزینیم و این بار بخش قابل رزرو را روی بله قرار دهیم.

راهنمای راه‌اندازی سیستم رزرو آنلاین با افزونه رزرو ووکامرس 14

حال برای آن که نوع اتاق را مشخص کنیم باید تیک گزینه “دارای منابع” را از بقسمت بالایی اطلاعات محصول فعال کنیم. با این کار زبانه تازه‌ای با عنوان منابع در منوی سمت راست‌مان نمایان می‌شود. وارد این بخش می‌شویم و در کادر برچسب می‌نویسیم “نوع اتاق”.

سپس روی دکمه “اضافه کردن/پیوند دادن منبع” کلیک می‌کنیم و یک منبع جدید با نام “دوتخته” ایجاد می‌کنیم. همین کار سپس مبلغ آن را وارد می‌کنیم. همین کار را برای اتاق سه تخته نیز انجام می‌دهیم. در اینجا مبلغ پایه به مبلغ بلوک اضافه می‌شود.

راهنمای راه‌اندازی سیستم رزرو آنلاین با افزونه رزرو ووکامرس 15

 

برای ایجاد تفاوت برای کودک و بزرگسال،‌ تیک گزینه “استفاده برای اشخاص” را فعال می‌کنیم. با این کار زبانه تازه‌ای ایجاد می‌شود. حال به تب تعداد افراد رفته و حداقل و حداکثر تعداد را تنظیم می‌کنیم. مثلا اگر اتاق‌مان به حداقل یک نفر و حداکثر ۳ نفر اختصاص داده می‌شود گزینه حداقل و حداکثر را به ترتیب روی ۱ و ۳ قرار می‌دهیم.

حالا تیک گزینه فعالسازی نوع افراد را فعال می‌کنیم. سپس روی دکمه اضافه کردن نوع فرد کلیک می‌کنیم و نام یکی را بزرگسال و دیگری را کودک وارد می‌کنیم. سپس مبلغ مربوط به هر کدام را وارد می‌کنیم. توجه داشته باشید تفاوت این مبلغ روی هزینه رزرو اضافه می‌گردد.

راهنمای راه‌اندازی سیستم رزرو آنلاین با افزونه رزرو ووکامرس 16

حالا رزرو ما آماده است و می‌توانیم آن را منتشر کنیم.

 

با این مثال تقریبا با چگونگی کارکرد افزونه آشنا شدید. اگر می‌خواهید رزروهای مشتری‌ها را ببینید باید به منوی رزروها > همه رزروها بروید و در آنجا فهرست کلیه رزروها را مشاهده خواهید کرد. روی هر کدام که کلیک کنید به صفحه‌ای می‌روید که اطلاعات کاملی از رزرو و زمان آن و مشتری مورد نظر مشاهده خواهید کرد. همچنین در منوی تقویم نیز اطلاعات رزروها در تقویم برای‌تان نمایش داده می‌شود.

 

به زودی اطلاعات و مثال‌های بیشتری درباره افزونه و همچنین تکنیک‌هایی برای جذب مشتری منتشر خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

مطالب مرتبط

0 0 رای
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع‌رسانی درباره
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده تتمام نظرات
مصطفی
مصطفی
1 سال پیش

با سلام در این مطلب نوشته شده که مثال های بیشتری از این افزونه ارائه خواهد شد
چطور میتونم به این مثال ها دسترسی پیدا کنم ؟

1
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x