حقایق و آمار جذابی درباره وردپرس

حقایق و آمار جذابی درباره وردپرس 13

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای آنلاین یا CMS است که سال‌هاست که بدون رقیب، عنوان محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین سیستم مدیریت محتوای جهان را یدک می‌کشد. از جمله قابلیت‌هایی که باعث محبوبیت فراتر از تصور وردپرس شده است بهینه بودن آن، سیستم ماژولار برای افزودن امکانات اضافی، سازگاری خوب با سئو، به روزرسانی مداوم، تیم توسعه بزرگ و گسترده از سراسر جهان، متن باز بودن و سادگی استفاده برای تمام کاربران با هر میزان مهارت است. وردپرس در سال ۲۰۰۳ اولین نسخه خود را منتشر کرد و اکنون ۳۷.۶ درصد از مجموع سایت‌های اینترنت با وردپرس ساخته شده است. وردپرس ۶۰.۸٪ از بازار کل CMS های دنیا را به خود اختصاص داده و ۱۴.۷٪ از برترین وبسایت‌های دنیا با آن ساخته شده است. ۵۵۰۰۰ افزونه در مخزن وردپرس وجود دارد که وظیفه اضافه کردن قابلیت‌ها و امکانات جدید به آن را بر عهده دارند. یکی از این افزونه‌ها با نام ووکامرس که برای ساخت فروشگاه‌های آنلاین به کار می‌رود ۲۲٪ از کل یک میلیون فروشگاه اینترنتی برتر جهان بر اساس آن ساخته شده است. برای مطالعه آمارهای جذاب بیشتری درباره وردپرس، این مقاله را بخوانید.

 

آمارهای وردپرس در سال ۲۰۲۰

وردپرس به عنوان محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوا در جهان، پایه‌ی ساخت اصلی ۳۴٪ از وبسایت‌های اینترنت می‌باشد:

 • وردپرس ۶۰.۸٪ از بازار CMS در جهان را به خود اختصاص داده است
 • ۱۴.۷٪ از برترین وبسایت های دنیا با ورپرس ساخته شده
 •  بیش از ۵۰۰ سایت به طور روزانه بر اساس ورپرس ساخته می‌شود در حالی که تنها ۶۰-۸۰ سایت روزانه با پلتفرمی مثل Shopify ساخته می‌شود
 • مخزن وردپرس شامل بیش از ۵۵۰۰۰ پلاگین برای گسترش قابلیت‌های این پلتفرم محبوب است
 • ۲۲٪ از برترین فروشگاه‌های آنلاین جهان با ووکامرس ساخته شده است

حقایق و آمار جذابی درباره وردپرس 14

داستان وردپرس

وردپرس اولین بار توسط Matt Mullenweg و Mike Little ساخته و ارایه شد. پس از عدم موفقیت نرم‌افزار b2/cafelog، این دو به این نتیجه رسیدند که نیاز به یک پلتفرم انتشار شخصی قوی‌تری وجود دارد و بدین ترتیب وردپرس در ابتدا بر پایه b2/cafelog شکل گرفت. وردپرس بر اساس php و mysql ساخته شد و تحت لایسنس GPLv2 ارایه می‌گردد که یعنی استفاده و ویرایش آن برای عموم آزاد است. تلاش دسته جمعی پشت توسعه متن باز وردپرس، مشارکت ۱۵۱ نفر با هزینه‌ای بالغ بر ۸ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

 

آمارهای استفاده از وردپرس

بر اساس آمارهای استفاده از وردپرس، اکنون ۳۷.۶٪ از وبسایت‌ها از وردپرس قدرت گرفته‌اند و سهم ۳۷.۶ درصدی از بازار CMS ها در اختیار وردپرس است.

در کنار پراستفاده‌ترین پلتفرم مدیریت محتوا، وردپرس همچنین بزرگ‌ترین رشد را در این میان نیز داشته است. از میان ۱۰ میلیون وبسایت برتر موجود در حال حاضر، بیش از ۵۰۰ سایت به طور روزانه با وردپرس ساخته می‌شود. علاوه بر آن، وردپرس سنگ بنای ۱۴.۷ درصد از برترین وبسایت‌های جهان است.

برخی از این برترین وبسایت‌ها شامل نیویورک تایمز، اسپاتیفای، TechCrunch، وبسایت کاخ سفید، بی بی سی آمریکا و اتاق خبر فیسبوک می‌شود. واقعیت اینکه همه این وبسایت‌ها با موضوعات متفاوت با وردپرس ساخته شده‌اند نشانگر میزان انعطاف‌پذیری این پلتفرم است. وردپرس می‌تواند پشتوانه‌ی انواع مختلفی از وبسایت‌ها، از وبلاگ‌های شخصی و خبری گرفته تا شرکتی و نمونه کار و حتی فروشگاهی باشد.

 

۱۷ پست وبلاگی در هر ثانیه توسط وردپرس منتشر می‌شود و اگر شما درباره میزان محبوبیت وردپرس حتی اندکی شک دارید کافی است بدانید در هر ماه ۳۷ میلیون بار کلمه وردپرس به صورت سراسری مورد جستجو قرار می‌گیرد. همچنین داده‌های فعالیت زنده وردپرس نشان می‌دهد در هر ماه بیش از ۴۰۹ میلیون نفر، ۲۰ میلیارد برگه وردپرس را به همراه ۷۰ میلیون پست جدید و ۷۷ میلیون کامنت جدید را در وردپرس مشاهده می‌کنند.

حقایق و آمار جذابی درباره وردپرس 15

 

آمار و ارقام درباره نسخه‌های وردپرس

در لحظه تهیه این گزارش، نسخه ۵.۲ وردپرس ارایه شده که بیش از ۲۰٪ کاربران به این نسخه آپدیت کرده‌اند و بیش از ۱۶ میلیون بار دانلود شده است.

حقایق و آمار جذابی درباره وردپرس 16

 

با این حال هنوز یک چهارم کاربران روی نسخه ۴.۹ هستند و به نسخه ۵ مهاجرت نکرده‌اند.

حقایق و آمار جذابی درباره وردپرس 17

 

 

مشکل اساسی‌ای که باعث شده کاربران موفق به ارتقا به نسخه ۵ وردپرس نشوند برای بسیاری از آنها، می‌تواند به خاطر گوتنبرگ – ویرایشگر بلوک جدید که در این نسخه به جای ویرایشگر کلاسیک ارایه شده – باشد.  گوتنبرگ بزرگتریین تغییر را از لحظه ساخت این پلتفرم بر روی ویرایشگر دیداری وردپرس آورده است.

 

از زمان انتتشار گوتنبرگ:

 • بیش از ۱۹ میلیون نصب فعال از گوتنبرگ
 • ۲۴ میلیون پست با گوتنبرگ نوشته شده است (به یاد داشته باشید این آمار از جانب جت پک درباره پست‌های وبلاگی ایجاد شده با گوتنبرگ ارایه شده است که بدین معنی است که آنها احتمالا عدد کامل را اعلام نمی‌کنند) با ۱۵۷۰۰۰+ پست روزانه که با گوتنبرگ نوشته می‌شود

محبوب‌ترین بلوک گوتنبرگ بلوک پاراگراف است که ۶۰٪ از زمانی که کاربران از گوتنبرگ استفاده می‌کنند از آن بهره می‌برند. بلوک‌های ووکامرس یک افزونه است که برای سایت‌های بر پایه گوتنبرگ ارایه شده و تتوسط بیش از ۱۷۰۰۰۰ سایت استفاده شده است.

وردپرس در ۷۲ زبان در دسترس است و ۷۱٪ از سایت‌های وردپرسی، زبان انگلیسی را به عنوان زبان اصلی برگزیده اند.

 

آمارهایی درباره Automattic کمپانی پشت وردپرس

این آمار ذکر شده برای وردپرس، توسط کمپانی Automattic ارایه شده؛ همان شرکتی که در پشت وردپرس قرار دارد. البته منصفانه آن است که بگوییم توسعه مداوم وردپرس مدیون مشارکت‌کنندگان متن بازی است که بدونن چشمداشت وقت خود را صرف این پروژه کرده‌اند.. کمپانی Automattic در کنار وردپرس، چندین پروژه دیگر را نیز به ثبت رسانده است از جمله جت پک، ووکامرس، Simplenote، آکیسمت و گراواتار.

از سال ۲۰۱۴، کمپانی Automattic دارای ارزشی معادل ۱.۱۶ میلیارد دلار تخمین زده شد. ۸۷۳ نفر در سراسر دنیا به صورت دورکاری برای این شرکت کار می‌کنند. فرهنگ دورکاری در این شرکت بسیار قدرتمند بوده به طوری که دفتر فرانسیسکوی شرکت اکنون تعطیل شده است.

 

آماری در ارتباط با افزونه‌های وردپرس

افزونه‌ها، نرم‌افزارهایی مبتنی بر وردپرس هستند که قابلیت‌های مختلفی به این پلتفرم اضافه می‌کنند. در هنگام تدوین این گزارش، بیش از ۵۵۰۰۰ افزونه در مخزن وردپرس وجود دارد که روزانه به این تعداد افزوده می‌شود. با توجه به این فهرست، می‌توان گفت این افزونه‌ها به چیزی بیش از یک میلیارد دانلود تا این زمان دست یافته‌اند.

 

از ۱۵ آوریل سال ۲۰۱۵ تا ۱۶ آوریل ۲۰۱۹ تعداد ۱۸۲۶۲ افزونه در وردپرس منتشر شده است. از این افزونه‌ها:

 • ۳٪ آنها هرگز آپدیت نشده است
 • تنها ۳۰ عدد از این افزونه‌ها در سه سال گذشته بیش از ۱۰۰هزار نصب داشته است. بیشترین نصب مربوط به افزونه Classic Editor است که بیش از ۴ میلیون بار نصب شده است. (این عدد بیشتر به خاطر رشد کند گوتنبرگ است). دومین افزونه نزدیک به این رتبه، افزونه صفحه ساز المنتور است که بیش از ۲ میلیون بار تا به حال نصب شده است.
 • ۵۷٪ از افزونه‌ها هرگز رتبه‌ای از جانب کاربران دریافت نکرده‌اند.
 • ۷۶٪ از افزونه‌ها یک وبسایت برای خود دارند
 • ۴۷٪ از افزونه‌ها دارای گزینه حمایت مالی هستند

 

محبوب‌ترین و برترین افزونه‌های وردپرس تا به حال شامل:

 • Yoast SEO:  برترین افزونه رایگان سئوی ورپرس که بیش از ۱۷۶ میلیون بار دانلود شده است. نسخه پرمیوم آن نیز دارای محبوبیت بالایی است. البته اکنون رقبایی مانند rank math و seopress نیز پیدا کرده است
 • Akismet: این افزونه به همراه نصب وردپرس در سیستم نصب شده است. برای جلوگیری از اسپم که تا کنون بیش از ۱۳۳ میلیون بار نیز دانلود شده است.
 • Jetpack: یک تولکیت یا جعبه ابزار برای وردپرس شامل بازاریابی، طراحی، و امنیت. تقریبا ۱۲۰ میلیون بار دانلود شده است
 • Wordfence Security: افزونه امنیتی رایگان وردپرس با بیش از ۱۲۱ میلیون نصب. دارای فایروال و آنتی ویروس برای حفاظت از سیستم.
 • ontact Form 7: ابزاری برای ساخت فرم تماس ساده. با ۱۱۲ میلیون دانلود

 

آمارهایی درباره ووکامرس:

یکی دیگر از افزونه‌های محبوب وردپرس، ووکامرس است که سایت وردپرسی را تبدیل به فروشگاه آنلاین می‌کند. این افزونه بر روی ۷۰ میلیون فروشگاه اینترنتی مبتنی بر وردپرس نصب شده و ۲۲٪ از یک میلیون فروشگاه برتر جهان از این افزونه استفاده می‌کنند.

 

ووکامرس نیز مانند وردپرس رایگان است اما تعداد زیادی افزونه و قالب مبتنی بر وردپرس در بازار عرضه شده است. بیش از ۳۰۰ افزونه پولی برای ووکامرس ارایه شده که قابلیت‌های حرفه‌ای و بیشتری به آن اضافه می‌کند. یک رقیب جدید برای ووکامرس نیز به تازگی پا به عرصه وجود گذاشته با نام Bigcommerce. این افزونه تا به حال بیش از ۶۰۰ بار نصب شده و روزانه در حال رشد است.

 

أمارهایی درباره قالب‌های وردپرس

قالب وردپرس، ابزاری است که وظیفه ساختار و نمای ظاهری سایت شما را بر عهده می‌گیرد. مانند افزونه‌ها، قالب‌های وردپرس نیز در دو حالت رایگان و پولی عرضه شده‌اند.  البته قالب‌های رایگان وردپرس به اندازه افزونه‌های رایگان آن، اقبال زیادی به دست نیاورده و در سایت‌های حرفه‌ای معمولا از قالب‌های پولی استفاده می‌شود. بیشتر قالب‌های وردپرس دارای قابلیت پیشنمایش زنده است که شما می‌توانید بدون تغییر قالب سایت‌تان، به طور زنده یک قالب دیگر را برای سایت‌تان امتحان کرده و تغییرات ظاهر سایت را مشاهده کنید. این قابلیت توسط خانم Shane Melaugh و آقای Paul McCarthy اختراع شده است.

وردپرس دارای یک قالب رایگان پیشفرض نیز هست که به همراه هسته عرضه می‌گردد و هر سال نیز آپدیت می‌شود. اما اگر نیاز به یک قالب حرفه‌ای برای وبسایت خود دارید باید از میان هزاران گزینه در بازار انتخاب کنید. مارکت انواتو بزرگ‌ترین بازار قالب‌های وردپرس در جهان است که البته ایران را تحریم کرده و کاربران ایرانی نمی‌توانند از آنجا مثل خیلی از فروشگاه‌های خارجی دیگر خرید کنند. به همین خاطر فروشگاه‌های جایگزین معتبر ایرانی، مانند ژاکت و فرشمی، جایی است که شما می‌توانید قالب‌های پرمیوم مورد نظر خود را خریداری نمایید. ارزش کلی قالب‌های وردپرس برای توسعه دهندگان، تا کنون به طور میانگین بیش از یک میلیون دلار تخمین زده شده است. در مارکت انواتو هر قالب به طور میانگین هرر ۵ ثانیه یک بار به فروش می‌رود. بیش از ۱۱ هزار قالب در این مارکت وجود دارد.

 

برترین قالب‌های پولی وردپرس تاکنون این ها هستند:

Avada: یک قالب چندمنظوره با بیش از ۵۰۰هزار فروش

X: یک قالب همه منظوره و سریع دیگر با بیش از ۲۰۰هزار فروش

Enfold: یک قالب چند منظوره با بیش از ۱۸۱ هزار دانلود

 

حقایق و آمار جذابی درباره وردپرس 18

 

 

آمار امنیت وردپرس

وردپرس به طور عمومی بسیار امن است اما یک سیستم ماژولار همواره در معرض خطر نفود قرار دارد. از آنجایی که وردپرس بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین پلتفرم مدیریت محتواست، بنابراین بیش از بقیه در معرض خطر هک شدن قرار دارد. افزونه امنیتی Sucuri در یک گزارش اعلام کرده ۹۰ درصد از درخواست‌های پاکسازی سال ۲۰۱۸ مربوط به وردپرس بوده است.

حقایق و آمار جذابی درباره وردپرس 19

 

معمول‌ترین المان‌های خطرات امنیتی برای وردپرس در پشتی یا بک دورها، هک فارما، نفوذ از طریق دانلودها، تغییر مسیر مخرب و رمزهای سرقت شده است. بر اساس منابع مختلف:

 • ۴۱٪ از حملات وردپرس بر اثر قابل نفوذ بودن پلتفرم های میزبانی و هاستینگ بوده است
 • ۵۲٪ از قابل نفوذ بودن وردپرس به خاطر افزونه‌های آن بوده است
 • ۸۴٪ از کل نفوذهای امنیتی اینترنت بر اثر اسکریپت‌های cross-site یا حملات XSS می‌باشد
 • ۳۹٪ از نفوذ در ورردپرس به دلیل اسکریپت‌های cross-site یا XSS بوده است. ۳۷٪ آن به خاطر حفره‌های هسته وردپرس و ۱۱٪ از حملات بر اثر قالب‌های وردپرس بوده است
 • ۴۴٪ از هک‌های وردپرس به خاطر سایت‌های به روز نشده بوده است

بدترین نفوذ در وردپرس به سال ۲۰۱۱ برمی‌گردد که حدود ۱۸ میلیون کاربر در معرض حمله قرار گرفتند.

یکی دیگر از بزرگ‌ترین رخنه‌ها به  نشت برگه‌های پاناما در سال ۲۰۱۶ برمی‌گردد که حدودد ۲.۶ ترابایت دیتا و ۱۱.۵ میلیون سند و ۴.۸ میلیون ایمیل را تحت تاثیر قرار داد. که دلیل آن هم سایتی بود که به آخرین نسخه اسلایدر رولوشن آپدیت نکرده بود.

برای اینکه از خطرات ذکر شده در این گزارش در امان بمانید، می‌بایست سایت خود را همواره به روز نگه دارید. افزونه Ithemes Security برترین ضریب امنیت را برای سایت وردپرسی برقرار می‌کند.  همچنین یک پیکربندی امنیتی قوی، می‌تواند جلوی هک وبسایت شما را بگیرد.

 

آمار کسب درآمد از وردپرس

راه‌های مختلفی برای کسب درآمد از وردپرس وجود دارد و اکنون افراد زیادی زندگی‌شان را از طریق وردپرس تامین می‌کنند. برخی از راه‌های کسب درآمد از وردپرس بر اساس آمارها:

 • توسعه دهنده یا طراح سایت با وردپرس، توسعه دهنده افزونه یا قالب وردپرس، شرکت هاستینگ، متخصص سئو و کسب درآمد از راه کارشناسی سئو، یا سرویس نگه‌داری سایت، وبمستری وردپرس، ترجمه افزونه و قالب وردپرس
 • نیمی از سازندگان قالب در انواتو، درآمد ماهانه‌ای بالای ۱۰۰۰ دلار دارند. ۵٪ از آنها درآمد بیش از ۱۰۰۰۰ دلار در ماه.  و تنها کمتر از ۴٪ از آنها کمتر از ۱۰۰۰ دلار درآمد دارند.
 • توسعه دهندگان وردپرس درآمدی بین ۲۰ تا ۱۰۰ دلار در ساعت دارند
 • در ایران نیز کسب و کارهای مبتنی بر وردپرس، به صورت شخصی یا شرکتی، هر کدام بین ۲.۵ میلیون تا بیش از ۲۰۰ میلیون در ماه درآمد دارند. برای اطلاعات بیشتر درباره کسب درآمد از وردپرس این مقالات را در آکادمی فرشمی مطالعه کنید:

کسب درآمد ماهانه بین ۳۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان از اینترنت

چگونه با بودجه اندک به کمک سئو درآمد سایت‌مان را متحول کنیم

تکنیک های جامع افزایش فروش برای فروشگاه آنلاین

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نقد و بررسی مخفی‌ساز وردپرس – برترین افزونه امنیتی برای وردپرس

درست مانند هک کردن نرم‌افزار که از این واقعیت بهره می‌برد که هر سایت وردپرسی با ساختاری ساده بنا شده است، مخفی‌ساز وردپرس برای امن کردن وردپرس و قدرتمند ساختن آن بنا شده است. این افزونه تمام شواهد و مدارکی که ثابت می‌کند سایت شما با وردپرس ساخته شده را از میان می‌برد و نه تنها کار را برای هکرها سخت می‌کند که در واقع حمله و نفوذ به سایت شما را برای آنها غیرممکن می‌سازد.

0 0 رای
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع‌رسانی درباره
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تتمام نظرات
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x