برترین افزونه‌های پنل کاربری برای ووکامرس و وردپرس در ایران

برترین افزونه‌های پنل کاربری برای ووکامرس و وردپرس در ایران 1

پیش از این، در آکادمی، کمتر به سراغ معرفی افزونه‌ها و قالب‌های ایرانی می‌رفتیم چون قصد ما معرفی برترین‌ها، و رفع مشکلات کاربران بوده و کمتر محصول ایرانی می‌یافتیم که کاملا مطابق با استاندارد بوده و کم‌ترین ایراد را داشته باشد. (البته مقصودمان تنها قالب‌ها و بخصوص افزونه‌های وردپرس است و در زمینه سرویس‌های آنلاین، محصولات خوبی حتی قابل رقابت با محصولات خارجی ارایه شده بود).

اما چند وقتی است که اگر به مارکت محصولات ایرانی نگاه کنیم می‌بینیم نه تنها در کمیت، بلکه کیفیت محصولات ایرانی نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است. البته این امر طبیعی است. باید بازار خوبی وجود داشته باشد تا توسعه دهندگان ایرانی بتوانند وقت، انرژی و انگیزه‌های خود را صرف محصولات باکیفیت کنند. برای همین تصمیم گرفتیم محصولات باکیفیت ایرانی که توسط بچه‌های نخبه و کارکشته ایرانی در زمینه وردپرس ارایه شده را معرفی کنیم و از شما دعوت کنیم تا با تهیه این محصولات، به رونق بازار آن کمک کنید. حسن محصولات ایرانی در آن است که بر اساس سلیقه ایرانی طراحی می‌شود. مثلا در همین زمینه پنل کاربری برای فروشگاه، شما هیچ محصول خارجی نخواهید یافت که مطابق با زیبایی‌شناسی ایرانی و دارای جذابیت و کارکرد با سطح کیفی بالا برای کاربر ایرانی باشد. این را ما با بیش از یک دهه تجربه کاری در این زمینه اذعان می‌کنیم.

beenhere

نکته مهم

فرشمیکا (آکادمی فرشمی) هیچ عواید مالی حتی به شکل همکاری در فروش، از معرفی محصولات ایرانی دریافت نمی‌کند و این محصولات بر اساس بررسی و کارشناسی متخصصان امر، معرفی و بررسی می‌شوند. مگر محصولاتی که به شکل رپورتاژ آگهی معرفی شوند که این موضوع نیز با درج عنوان رپورتاژ آگهی در مطالب مشخص می‌گردد. حتی رپورتاژهایی که توسط همکاران فرشمیکا نگارش می‌شود، بر اساس کارشناسی فنی و نه صرفا به صورت تبلیغی نوشته می‌شوند.

پنل کاربری چه نقشی در فروشگاه اینترنتی بازی می‌کند؟

امروزه پنل‌های کاربری، اهمیت زیادی برای جذب و حفظ مشتریان یک فروشگاه آنلاین دارد. با نگاهی به پنل‌های کاربری در فروشگاه‌های معتبر و حرفه‌ای، پی به این موضوع خواهید برد که چقدر مهم است که مشتری به آسانی بتواند از طریق پنل کاربری، اطلاعات اساسی درباره فعالیت‌های خود، محصولات و سفارشات خریداری شده و دسترسی به پشتیبانی و خدمات پیش و پس از فروش در اختیار داشته باشد.

برترین افزونه‌های پنل کاربری برای ووکامرس و وردپرس در ایران 2

اکثر قالب‌های فروشگاهی، به صورت پیشفرض یک پنل کاربری برای مشتریان ارایه می‌دهند که معمولا یک فرم شخصی‌سازی شده از صفحه حساب کاربری پیشفرض ووکامرس است. این پنل کاربری، جذابیت ظاهری چندانی ندارد و کاربران ایرانی را به هیچ عنوان جذب نمی‌کند. طبق گزارشات آماری ما در آکادمی، مشتریان بیشترین استقبال را از پنل‌های کاربری‌ای نشان داده‌اند که در عین سادگی، دارای زیبایی بصری بوده و کاربردپذیری آسانی داشته باشند.

به جز ووکامرس، بسیاری از فروشگاه‌های محصولات دانلودی ایرانی، از افزونه Easy Digital Downlods برای راه‌اندازی فروشگاه خود بهره گرفته‌اند. برای این افزونه وضع از ووکامرس هم بدتر است و پنل کاربری ارایه شده توسط قالب‌های مبتنی بر edd، در نهایت سادگی و بسیار ابتدایی است. بسیاری از صاحبان فروشگاه‌های آنلاین وردپرسی، پس از راه‌اندازی قالب و سایت خود به دنبال یک پنل کاربری حرفه‌ای و کارآمد می‌گردند. به همین دلیل توسعه دهندگان ایرانی وردپرس، درصدد ساخت و توسعه افزونه‌هایی برآمدند که این مشکل را برای فروشگاه‌های مبتنی بر ووکامرس و edd رفع کرده و یک پنل کاربری مطابق با سلیقه مشتری ایرانی و در حد و اندازه استانداردهای جهانی ارایه دهند. حال تا چه اندازه موفق بوده‌اند. در ادامه خواهیم دید.

برترین افزونه‌های پنل کاربری ووکامرس و edd در ایران

حال می‌رسیم به معرفی افزونه‌های برتر که توانسته‌اند محبوبیتی میان کاربران به دست آورده و کیفیت بالاتری عرضه کنند. در ابتدا باید ببینیم یک پنل کاربری حرفه‌ای و استاندارد، چه قابلیت‌ها و امکاناتی باید داشته باشد. در این راستا دو معیار کلی را در نظر گرفته‌ایم. یکی از جنبه فنی و کارشناسی، که افزونه مورد نظر علاوه بر برخورداری از استانداردهای کدنویسی، فاکتورهایی مثل بهینه بودن، سرعت، امنیت و .. را رعایت کرده باشد. معیار دوم ما بر اساس سلیقه و نیاز کاربران ایرانی است که طبق تجربه و تحلیل‌های آماری ما به دست آمده و هم شامل زیبایی‌شناسی است و هم رفع نیازها. بنابراین لیست فاکتورهایی که در این نقد و بررسی مورد توجه قرار گرفته را این طور می‌توان فهرست کرد:

پشتیبانی از ووکامرس و edd

این اولین نکته است که وبمستران و صاحبان سایتی که از edd برای ساخت فروشگاه استفاده کرده‌اند نیز بتوانند از محصول بهره‌مند شوند. البته فرقی نمی‌کند که یک افزونه از هر دوی این سیستم‌ها پشتیبانی کند یا برای هر کدام از این سیستم‌ها یک افزونه ارایه شود. اما به دلیل این‌که، تعداد استفاده از edd برای فروشگاه‌ها بسیار کمتر از ووکامرس است چندان توجیه اقتصادی برای ساخت افزونه‌ای که فقط از این سیستم پشتیبانی کند وجود نداشته و توسعه‌دهندگان سعی کرده‌اند هر دو گزینه را در یک محصول ارایه دهند.

سرعت

برای راه‌اندازی این پنل کاربری باید یک افزونه نصب کنیم و هر افزونه‌ای می‌تواند سرعت سایت ما را کاهش دهد. پس افزونه باید طوری کدنویسی شود که سرعت صفحات سایت ما را به طور محسوس کاهش ندهد. علاوه بر این خود پنل کاربری و بخش‌های مختلف آن باید سرعت خوبی داشته باشد

امنیت و حریم خصوصی

نکته بسیار مهم دیگر مساله امنیت است. ما می‌خواهیم این پنل کاربری را در یک سایت فروشگاهی معتبر، پرمخاطب، بزرگ و حرفه‌ای راه‌اندازی کنیم. حتی اگر این نباشد ما پیشفرض خود را برای نقد و بررسی افزونه، استفاده در یک سایت بزرگ می‌گیریم تا به طریق اولی، برای سایت‌های کوچک‌تر نیز مناسب باشد. پنل کاربری هم به طور مستقیم با اطلاعات کاربران و حریم خصوصی سر و کار دارد. یعنی داده‌های حساسی که به طور دقیق باید محافظت شوند. پس مساله امنیت در اینجا بسیار اساسی است

کدهای بهینه

کدنویسی استاندارد، علاوه بر ارتقای سرعت سایت به بهبود سئو نیز کمک می‌کند. یکی از فاکتورهایی که گوگل در نظر می‌گیرد نداشتن ایرادات زیاد در کدهاست. ما نمی‌خواهیم افزونه‌ای نصب کنیم که در سئو و سرعت سایت اثر منفی داشته باشد

امکانات مناسب برای شخصی‌سازی

صفحه حساب کاربری ووکامرس و edd دارای قابلیت‌های بخصوصی است که امکان تغییر ندارد. پنل کاربری باید علاوه بر افزودن امکاناتی که مورد نیاز مشتریان است یک امکانات خوب شخصی‌سازی برای مدیر سایت نیز داشته باشد که بتواند بر اساس نیازهای فروشگاه خود آن را تنظیم کند. مثلا مدیر سایت می‌خواهد منوهای اختصاصی به پنل اضافه کند یا تغییراتی در منوهای پیشفرض بدهد. یک امکان مفید دیگر نیز پشتیبانی از شورت کد است. امکان شورت کد، کمک می‌کند هر محتوایی را با استفاده از آن در محتوای پنل کاربری خود اضافه کنیم

زیبایی شناسی

یکی از چیزهایی که مشتریان ایرانی را جذب می‌کند زیبایی و جذابیت بصری پنل کاربری است. پنل‌های پیشفرض بسیار ساده و فاقد رنگ و لعاب هستند. هنر توسعه دهندگان باید این باشد که در عین حفظ سادگی، بتوانند جذابیت بصری ایجاد کنند بدون آن که به بهینه بودن سایت لطمه بزند

پشتیبانی از افزونه‌های پرطرفدار

این قابلیت گرچه برای افزونه‌های پنل کاربری ضروری نیست اما هر چه بیشتر از افزونه‌های دیگر پشتیبانی کنند برای‌شان یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود. مثلا تصور کنید شما علاوه بر فروش محصول، در سایت‌تان سیستم عضویت ویژه vip نیز دارید. اگر افزونه پنل کاربری از افزونه عضویت ویژه پشتیبانی کند شما می‌توانید اطلاعات پلن‌های اشتراک را نیز با همان ظاهر مشابه در پنل کاربری نمایش دهید. پشتیبانی از افزونه‌های کاربردی، پرطرفدار و مورد نیاز، برای افزونه پنل کاربری یک امتیاز ویژه به شمار می‌آید

برترین افزونه‌های پنل کاربری برای ووکامرس و وردپرس در ایران 3

حالا بر اساس این معیارها می‌رویم به سراغ افزونه‌های برتر

۱- پنل کاربری پیشرفته آپ UP

این افزونه از ووکامرس، edd و وردپرس پشتیبانی می‌کند. همچنین دارای پشتیبانی از ورود و ثبت نام موبایلی داخلی است که بدون نیاز به افزونه دیگری عمل می‌کند و از ۳۴ درگاه پیامکی ایرانی نیز پشتیبانی می‌کند

این افزونه بیش از ۲۵۰۰ فروش طی بیش از دو سال در مارکت داشته و نشان از محبوبیت آن دارد. امکانات موبایلی افزونه شامل تایید شماره موبایل و بازیابی رمز عبور از طریق موبایل نیز می‌شود.

برترین افزونه‌های پنل کاربری برای ووکامرس و وردپرس در ایران 4

یکی از نکات مندرج در افزونه پشتیبانی از ریکپچای گوگل برای حفظ امنیت ورود است که یک امتیاز در معیار امنیت به شمار می‌رود. این افزونه ظاهر نسبتا خوبی دارد و شما می‌توانید باکس‌های اطلاعات در داشبورد کاربری مشتریان اضافه کنید و اطلاعات مختلفی از قبیل جشنواره‌ها و تخفیف‌ها را در اختیارشان قرار دهید. علاوه بر این امکان ارسال پیغام خصوصی به یک کاربر خاص نیز وجود دارد

پنل کاربری ووکامرس - آپ
پنل کاربری پیشرفته آپ

امکان دیگری که وجود آن ضرورت دارد قابلیت افزودن فیلدهای مختلف به فرم ثبت نام است که در این افزونه به صورت کامل ارایه شده امکان ویژه دیگری که افززونه به صورت اختصاصی ارایه داده، قابلیت شخصی‌سازی ایمیل‌های ارسالی و اطلاع‌رسانی به کاربران است که در افزونه‌های دیگر معمولا وجود ندارد.

در بخش فنی نیز در کدنویسی اصول رسپانسیو رعایت شده تا شاهد نمایش صحیحی در موبایل و تبلت باشیم. مهم‌تر از همه این‌های آپدیت‌های منظم افزونه است که نشان می‌دهد تیم خوبی پشت کار قرار دارد و آخرین آپدیت در زمان نگارش این مطلب مربوط به سه روز پیش بوده است.

مطالب دیگر از نقد و بررسی محصول

۲- پنل کاربری وردپرس یار

این افزونه توانست در مدت کوتاه یک سالی که از انتشارش می‌گذرد به فروش خوب بالای ۱۵۰۰ دست یابد و امتیاز خوب ۴.۴ نشان از رضایت بالای کاربران افزونه است.

در نقد و بررسی این افزونه باید ذکر کنیم که این افزونه نیز علاوه بر ووکامرس از edd نیز پشتیبانی می‌کند که امتیاز ویژه‌ای برای محصول به شمار می‌آید. گرچه این افزونه برخی از امکانات افزونه آپ را ندارد اما قابلیت‌های اضافه‌ای نسبت به افزونه مذکور نیز دارد.

برترین افزونه‌های پنل کاربری برای ووکامرس و وردپرس در ایران 5

این پنل کاربری نیز مجهز به سیستم ورود و ثبت نام پیامکی است که بدون نیاز به افزونه جانبی کار می‌کند و همچنین امکان قفل حساب کاربری تا زمان تایید موبایل را نیز دارد و از ۵ درگاه پیامک ایرانی پشتیبانی می‌کند. امکانات دیگر افزونه شامل ارسال اعلان کلی و پیغام خصوصی به کاربران پنل کاربری زیبا و ادغام با ریکپچای گوگل جهت تامین امنیت ورود است.

یکی از امکانات اضافه‌ای که در افزونه گنجانده شده یک سیستم پشتیبانی تیکتی پیشرفته است که گرچه نیاز به نصب افزونه‌های پشتیبانی ندارد اما بایستی افزونه تیکت خود سازندگان را نصب کنیم که این نوعی نقض غرض محسوب می‌شود. اگر قرار بر ارایه سیستم پشتیبانی در پنل کاربری است که کاربر را بی‌نیاز از نصب افزونه اضافی کند این سیستم می‌بایست در خود افزونه پنل کاربری تعبیه می‌شد. و اگر قرار است افزونه‌ای برای سیستم پشتیبانی نصب شود، می‌شد از یکی از افزونه‌های محبوب و پرکاربرد استفاده کرد و ادغام با آن را در افزونه پنل کاربری گنجاند. بنابراین گرچه ارایه سیستم پشتیبانی، یک امکان اضافه برای افزونه پنل کاربری وردپرس یار محسوب می‌شود اما تنها حسنش این است که شما یک افزونه تیکت به هدیه دریافت می‌کنید و امتیازی برای افزونه محسوب نمی‌شود.

برترین افزونه‌های پنل کاربری برای ووکامرس و وردپرس در ایران 6

یک امکان اضافه دیگر هم قابلیت بازی در پنل کاربری است که البته یک قابلیت غیر لازم است و امتیازی برای افزونه محسوب نمی‌شود.

این افزونه تقریبا تمام قابلیت‌های افزونه آپ را دارد به جز یک قابلیت مهم یعنی استفاده از شورت کد در منوها. به جای آن دو قابلیت اضافی برای سیستم پشتیبانی و بازی دارد که جزو قابلیت‌های ضروری برای پنل کاربری نیست بخصوص آن‌که سیستم پشتیبانی نیاز به نصب افزونه دارد.

برترین افزونه‌های پنل کاربری برای ووکامرس و وردپرس در ایران 7

اما از این قابلیت‌ها که بگذریم می‌رسیم به کیفیت فنی افزونه، که نمره خوبی به نسبت افزونه‌های دیگر کسب می‌کند. کار با آن برای کاربر لذتبخش است و بخش‌های مختلف به روانی اجرا می‌شود

۳- پنل کاربری ویرا

این افزونه نیز بخشی از قابلیت‌های افزونه‌های بالا را دارا بوده و پشتیبانی خوبی از ورود و ثبت نام موبایلی به عمل می‌آورد و از بیش از ۳۰ درگاه پیامک ایرانی پشتیبانی می‌کند. از جمله امکانات اختصاصی این افزونه می‌توان به سازگاری با المنتور و ابزارک اختصاصی ورود و پروفایل و قابلیت ارسال پست توسط کاربران اشاره کرد.

برترین افزونه‌های پنل کاربری برای ووکامرس و وردپرس در ایران 8

این افزونه امکانات ابتدایی را به خوبی ارایه می‌کرده و ما پس از تست سیستم‌های مختلف، سال‌ها ار این افزونه در برخی از سایت‌های اصلی خود استفاده کردیم. اما در نسخه‌های اخیر همه چیز تغییر کرد.

از نسخه ۱۰.۴ افرونه بازنویسی شده و امکانات جدیدی به آن اضافه شد. اما کیفیت افزونه از حالت استاندارد خارج شد. پس از آپدیت، متوجه به هم ریختگی پنل کاربری می‌شوید اما این چیز عجیبی نیست وقتی کدها بازنویسی شده است. اما مساله این‌جاست کدها با استانداردهای وردپرس مطابقت ندارد. بنابراین شما هر لحظه با به هم ریختگی مواجه شدید باید افزونه را یک بار غیرفعال و سپس فعال کنید تا مشکل رفع شود و این یک ایراد قابل اغماض نیست.

همچنین وقتی شما در نسخه جدید، منوهای جدیدی اضافه می کنید این منوها در برگه اعمال نمی‌شود مگر آن که هر بار از بخش تنظیمات، پیوندهای یکتا را باز کرده و آپدیت کنید. این ایرادات در یک افزونه، نشان از غیر استاندارد بودنِ آن دارد.

در نسخه جدید امکان درج و فروش محصول از داخل خود افزونه فراهم شده که امکان اتصال به درگاه پرداخت را دارد. قابلیتی کاملا نالازم و اضافی که برای یک افزونه پنل کاربری عجیب است.

خلاصه آن که علت درج این محصول در این لیست، نسخه‌های قبلی آن بوده به این امید که این ایرادات رفع گردد و این افزونه به همان خوبی قبل شود.

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

0 0 رای
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع‌رسانی درباره
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تتمام نظرات
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x