برترین افزونه‌های راه‌اندازی رزرو آنلاین و فروش تیکت برای وبسایت

برترین افزونه‌های راه‌اندازی رزرو آنلاین و فروش تیکت برای وبسایت 17

آیا مدیر یک رستوران پرطرفدار هستید و می‌خواهید مشتریان‌تان قبل از رجوع بتوانند میز خود را از طریق وبسایت‌تان به صورت آنلاین رزرو کنند؟ یا دکتری هستید که در یک مطب یا کلینیک کار می‌کنید و می‌خواهید برای مراجعان خود یک سیستم نوبت‌دهی آنلاین به راه بیندازید؟ و یا هتل یا اقامتگاهی دارید که مشتریان‌تان باید بتوانند قبلا اتفاق‌های‌تان را رزرو کنند. و یا نمایشگاه، سینما و یا مرکز نمایشی دارید و می‌خواهید به ازای هر صندلی بلیت فروشی کنید؟ و یا کسب و کاری دارید که نیاز است مشتریان‌تان از قبل نوبت بگیرند و یا جا رزرو کنند؟

اگر هر کدام از کسب و کارهای بالا را دارید و نیاز به یک سیستم حرفه‌ای رزرواسیون آنلاین دارید با ما همراه باشید تا برترین نمونه‌ها را در این مورد به شما معرفی کنیم:

 

ابتدا باید سایت خود را با وردپرس راه‌اندازی کنید. می‌توانید از آموزش زیر برای این کار استفاده کنید.

راهنمای نصب و راه‌اندازی سایت با وردپرس

 

سپس باید افزونه‌ای را انتخاب کنید که مناسب کسب و کار شما باشید. قبل از آن باید به نکات زیر توجه کنید:

 • اگر می‌خواهید تنها با پرداخت‌های داخلی کار کنید باید افزونه‌ای سازگار با درگاه‌های بانکی ایران انتخاب کنید
 • اگر مشتریان شما تنها داخل ایران را شامل می‌شود بهتر است از تقویم شمسی استفاده کنید
 • کارآیی افزونه باید شامل تمامی نیازهای شما باشد. نیازهای‌تان را بسنجید و مطمئن شوید افزونه مورد نظر از همه آنها پشتیبانی می‌کند

حال به سراغ ادامه راهنما می‌رویم. با در نظر گرفتن نوع کسب و کارتان و عملکردهای مورد نیازتان می‌توانید مواردی را که به شما پیشنهاد می‌کنیم انتخاب کنید.

 

اگر نیاز دارید که یک سیستم نوبت‌دهی و رزرو جا برای کسب و کارتان داشته باشید که

 • مشتری بتواند خدمات مورد نظرش را انتخاب کند (مانند یک میز رستوران یا نوبت پزشک یا ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی)
 • سپس مشتری بتواند روز و زمان مورد نظرش را از میان زمان‌های خالی مشخص شده انتخاب کند
 • بعد از آن اطلاعات خود را وارد کند
 • پس از اطمینان از صحت سرویس و زمان انتخاب شده به درگاه پرداخت منتقل شده و پرداخت خود را آنلاین انجام دهد و یا این‌که پرداخت را در محل به صورت نقدی انجام دهد (یعنی فقط نوبت خود را رزرو کند و تمام)
 • زمان مورد نظر در سیستم ثبت شده و ایمیلی به مشتری با اطلاعات رزرو ارسال شده و به شما/مدیر سایت هم از طریق ایمیل رزرو جدید اطلاع رسانی شود
 • شما جدول زمانی نوبت‌های رزرو شده را در پنل مدیریت مشاهده کرده و اطلاعات و جزئیات هر کدام در دسترس شما باشد
 • اطلاعات مشتریان ثبت نام شده در اختیار شما بوده و به آن (جهت ارسال ایمیل یا پیامک به شماره موبایل) دسترسی داشته باشید
 • در صورت امکان هنگام نزدیک شدن موعد رزرو یک هشدار اطلاع‌رسانی به مشتری ارسال شده و او را از نزدیک شدن زمان رزرو آگاه کند

این‌ها موارد عمومی برای یک سیستم رزرواسیون است. ممکن است شما به یکسری عملکرد اختصاصی نیز نیاز داشته باشید که باید آنها را نیز بررسی کنید. حال نمونه‌هایی که بتوانند از پس کارهای مورد نظر شما برآیند را معرفی می‌کنیم:

 

افزونه رزرواسیون ووکامرس یا Woocommerce Bookings

این افزونه یکی از مطرح‌ترین افزونه‌ها در این زمینه است که بر پایه ووکامرس عمل می‌کند و توسعه‌دهندگان ووکامرس آن را ساخته‌اند. یعنی این افزونه صرفا از ووکامرس پشتیبانی نمی‌کند بلکه برای اجرا نیازمند ووکامرس است و بر اساس آن عمل می‌کند. بنابراین شما ابتدا باید افزونه ووکامرس را بر روی سایت خود نصب کنید و سپس به سراغ این افزونه بروید.

برترین افزونه‌های راه‌اندازی رزرو آنلاین و فروش تیکت برای وبسایت 18

افزونه ووکامرس مطرح‌ترین افزونه فروشگاهی در جهان و ایران است و خوشبختانه با وجود نسخه فارسی ووکامرس، پشتیبانی خوبی از سیستم‌های داخل ایران از آن انجام می‌شود. پس شما دیگر لازم نیست نگران واحد پول و درگاه پرداخت و مواردی از این دست باشید. کافی است تنظیمات ووکامرس را انجام داده و آن را بومی‌سازی کنید و سپس درگاه پرداخت‌های دلخواه‌تان را به آن متصل کنید.

 

حال افزونه رزرواسیون ووکامرس را از اینجا دریافت کنید

 

پس از نصب افزونه یک منوی مستقل به پنل مدیریت‌تان اضافه می‌شود. برای استفاده از این افزونه برای ایجاد یک سیستم رزرو ابتدا می‌بایست یک محصول ووکامرس بسازید.

برترین افزونه‌های راه‌اندازی رزرو آنلاین و فروش تیکت برای وبسایت 19

 

مثلا یک نوبت برای رزرو کلینیک دندانپزشکی. از بخش اطلاعات محصول باید “محصول قابل رزرو” را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه در بخش اطلاعات محصول چند تب اضافه نمایان می‌شود که شما باید مشخصات و ویژگیهای رزرو را وارد کنید.

در این بخش می‌توانید زمان‌های کاری کلینیک را وارد کرده و برای آن مدت زمان مشخص کنید. هر بلوک قابل رزرو تبدیل به یک نوبت می‌شود. یعنی اگر می‌خواهید نوبت‌ها را یک ساعته تعیین کنید باید مدت زمان رزرو را بر روی یک ساعت قرار دهید. اگر می‌خواهید مشتری امکان تعیین مدت زمان را داشته باشد باید این کار را برای او فراهم کنید. بنابراین مشتری می‌توانید بازه‌های زمانی یک ساعته را انتخاب کند. اما نمی‌تواند مدت زمان یک ساعت و نیم را انتخاب کند. برای این کار باید مدت زمان رزرو را بر روی ۳۰ دقیقه قرار دهید.

حالا از بخش دسترسی می‌توانید روزها و زمان کاری را مشخص کنید. مثلا در بخش ایجاد قوانین از قسمت دسترسی روزهای هفته را انتخاب کرده و زمان را روی دوشنبه‌ها، چهارشنبه‌ها و شنبه‌ها بین ساعت 2 تا ۸ بعدازظهر قرار دهید. بنابراین مشتری تنها این روزها و تایم‌ها را می‌تواند انتخاب کند و باقی زمان‌ها برایش قابل انتخاب نیست.

سپس برای مدت زمان‌های مشخص مثلا در مثال بالا هر یک ساعت یک قیمت از بخش هزینه‌ها تعیین کنید. سپس محصول‌تان را منتشر کنید. حال این محصول به عنوان نوبت کلینیک برای مشتری قابل مشاهده است. او می‌تواند زمان مورد نظر را رزرو کرده و هزینه‌اش را آنلاین پرداخت کند. (یادتان باشد تنظیمات درگاه پرداخت ووکامرس قبلا انجام شده باشد)

برترین افزونه‌های راه‌اندازی رزرو آنلاین و فروش تیکت برای وبسایت 20

حالا قابلیت‌های مختلف این افزونه را با هم بررسی می‌کنیم. همانطور که گفتیم این افزونه بر اساس ووکامرس عمل می‌کند. بنابراین شما از تمام افزونه‌های ووکامرسی برای توسعه عملکردهای این افزونه هم می‌توانید استفاده کنید. مثلا می‌توانید ایمیل‌های اطلاع‌رسانی را شخصی سازی کنید. بدین ترتیب پس از انجام گرفتن رزرو، یک ایمیل برای مشتری و یک ایمیل هم برای مدیریت ارسال شده و مشخصات رزرو مورد نظر را گزارش می‌کند.

شما می‌توانید محصولات متعددی برای رزروهای معین ایجاد کنید. مثلا برای میزهای مختلف یک رستوران محصول تعریف کرده و مشتری بتواند هر میز خاص را رزرو کند. همچنین برای اتاق‌های مختلف یک هتل. امکان دیگر افزونه تعریف منابع است. مثلا شما می‌توانید اتاق دوتخته و یا سه تخته تعریف کنید که مشتری بتواند در هنگام رزرو آن را انتخاب کند. یا میز سه نفره، چهار نفره و … برای رستوران. محدودیتی دراین‌باره وجود ندارد.

برترین افزونه‌های راه‌اندازی رزرو آنلاین و فروش تیکت برای وبسایت 21

 

همچنین امکان تعریف اشخاص نیز وجود دارد. مشتری می‌تواند تعداد نفرات را تعیین کند و اگر می‌خواهید برای بچه‌ها تخفیف قائل شوید می‌توانید نوع افراد را (مثلا بزرگسال و کودک زیر پنج سال) مشخص کنید تا مشتری بتواند تعداد افراد را بر این اساس تعیین کند. برای این کار باید گزینه نوع اشخاص را در بالای صفحه ایجاد محصول تیک بزنید. آنگاه یک تب تازه با نام اشخاص نمایان می‌گردد که می‌توانید مبلغ هزینه هر کدام را نیز تعیین کنید. افزونه به طور خودکار مبلغ کل را بر اساس تعداد و نوع اشخاص محاسبه کرده و مشتری را به صفحه پرداخت هدایت می‌کند.

در پنل مدیریت خود شما یک داشبورد حرفه‌ای در اختیار دارید که گزارش‌های مختلفی به شما ارائه می‌دهد. از بخش رزروها شما به گزارش تمام رزروهای انجام شده دسترسی دارید که مشخصات شخص رزرو کننده، تاریخ رزرو و شماره سفارش را در اختیارتان می‌گذارد.

برترین افزونه‌های راه‌اندازی رزرو آنلاین و فروش تیکت برای وبسایت 22

 

همانطور که گفته شد حسن این افزونه در یکپارچگی با ووکامرس است. یعنی شما علاوه بر گزارش و اطلاعات رزروها و مشتری‌های‌تان به گزارشات آماری مالی اختصاصی نیز دسترسی خواهید داشت و همچنین با استفاده از افزونه‌های بسیاری که برای ووکامرس موجود است می‌توانید عملکردهای مورد نظرتان را نیز به آن اضافه کنید.

این افزونه توسط فرشمی در حال توسعه است و بزودی لایسنس اختصاصی با ضمانت فرشمی برای این افزونه عرضه خواهد شد که برای نخستین بار در ایران شما می‌توانید کالای مجازی را با ضمانت بازگشت وجه و نصب و پشتیبانی اختصاصی دریافت کنید. بروزرسانی‌ها برای تمام خریداران فعلی (بدون نیاز به پرداخت وجه اضافی قیمت جدید) به صورت رایگان ارسال خواهد شد.

 

خرید افزونه رزروهای ووکامرس نسخه فارسی بهمراه تقویم شمسی (فرانت اند)

 

افزونه رزرو و نوبت دهی آنلاین بوکلی Bookly

 

افزونه فوق‌العاده دیگری که به شما برای کارآیی‌های فوق معرفی می‌کنیم افزونه حرفه‌ای و مدرن بوکلی است. این افزونه به مانند افزونه بالا با ووکامرس سازگار است اما بدون ووکامرس هم به طور مستقل عمل کرده و تمام کارکردها را به صورت داخلی انجام می‌دهد.

برترین افزونه‌های راه‌اندازی رزرو آنلاین و فروش تیکت برای وبسایت 23

این افزونه تمام کارکردهای بالا را به شما ارائه می‌دهد. گرچه قابلیت توسعه به مانند ووکامرس برای آن دارای گزینه‌های فراوان نیست اما ضمیمه‌هایی برای این افزونه عرضه شده که کارکرد آن را توسعه می‌دهد و بالاتر از آن، اگر شما از ووکامرس برای ایجاد سیستم رزرو استفاده کنید می‌توانید از قابلیت‌های ووکامرس مثل افزونه بالا برای این افزونه هم بهره بگیرید.

برترین افزونه‌های راه‌اندازی رزرو آنلاین و فروش تیکت برای وبسایت 24

 

مراحل رزرو را از روی تصاویر زیر می‌توانید مشاهده کنید.

برترین افزونه‌های راه‌اندازی رزرو آنلاین و فروش تیکت برای وبسایت 25

 

 

توضیحات بیشتر و خرید افزونه بوکلی نسخه فارسی

 

 

 

مطالب مرتبط

0 0 رای
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع‌رسانی درباره
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تتمام نظرات
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x