آیا اینستاگرام فیلتر خواهد شد؟ از شایعات تا تبعات فیلترینگ اینستاگرام

آیا اینستاگرام فیلتر خواهد شد؟ از شایعات تا تبعات فیلترینگ اینستاگرام 3

معاون دادستان کل کشور ادعا کرده فعالیت اینستاگرام برخلاف قانون اساسی کشور بوده و و تصویر فراگیر از انحصار صدا و سیما ملی خارج کرده و سال‌هاست مشغول تهاجم فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و امنیتی علیه مردم ایران است. از چندی پیش زمزمه‌هایی مبنی بر فیلترینگ اینستاگرام به گوش می‌رسد. اگر یادتان باشد قبل از فیلترینگ تلگرام هم٬ از مدتی قبل زمزمه‌هایش به گوش می‌رسید. حال این شایعات تا چه اندازه جدی است و در صورت اتفاق افتادن چه تبعاتی می‌تواند داشته باشد.

پس از فیلترینگ تلگرام در اردیبهشت ماه سال جاری٬ در ابتدا ترافیک بازدیدها از این شبکه اجتماعی از ایران٬ دچار کاهش محسوسی شد اما به تدریج آمارها دوباره تقریبا به میزان قبلی‌اش بازگشت. گرچه به نظر می‌رسد از ترافیک سی و شش میلیونی تلگرام قبل از فیلترینگ٬ حدود چهار میلیون نفر به پیامرسان‌های دیگر از جمله پیامرسان‌های داخلی مهاجرت کرده‌اند اما باید گفت فیلترینگ تلگرام از لحاظ مالی٬ بیشترین ضرر را متوجه سرویس‌ دهنده‌های اینترنت کرد. چرا که به خاطر استفاده از وی پی ان‌ها٬ تمام ترافیک مصرفی مربوط به این شبکه اجتماعی به خارج از کشور منتقل شد.

آیا اینستاگرام فیلتر خواهد شد؟ از شایعات تا تبعات فیلترینگ اینستاگرام 4

اما حال همان روندی که درباره‌ی فیلتر تلگرام اتفاق افتاده٬ کمابیش درباره‌ی اینستاگرام هم در حال رخ دادن است. هفته‌هاست که زمزمه‌هایی مبنی بر امکان فیلتر شدن اینستاگرام به گوش می‌رسد و هر از چندی اظهارنظرهای مختلفی در این باره مطرح می‌گردد. از جمله آخرین اظهار نظرها٬ مطالبی است که عبدالصمد خرم‌آبادی٬ یکی از افراد اثرگذار در فیلترینگ تلگرام٬ در کانال شخصی خود در پیامرسان سروش مطرح کرده است.

خرم آبادی خواستار این شده که مسئولان فضای مجازی وظایف خود را به درستی بشناسند و با جدیت به وظایف خود عمل کنند و همچنین اجازه ندهند که فضای مجازی کشور در اختیار دشمن باشد:

«‌علی رغم گذشت بیش از 5 ماه از صدور دستور فیلتر تلگرام، مسئولین ذیربط به نسخه های فارسی این پیام رسان اجازه داده اند بر خلاف دستور قضایی بازپرس به طور غیر قانونی به عنوان فیلتر شکن عمل کرده و در این موقعیت جنگ اقتصادی ورسانه ای دسترسی 30 میلیون نفر ایرانی را به این شبکه فیلتر شده فراهم کرده اند. همچنین بهترین پهنای باند و تجهیزات و سرورها را از بیت المال به این فیلتر شکن ها اختصاص داده و با این اقدام تبعیض آمیز شبکه های اجتماعی داخلی را در آستانه نابودی قرار داده اند.»

 

بخش مهمی از اظهارات خرم‌آبادی مربوط به شبکه اجتماعی اینستاگرام می‌شود:

«شبکه اجتماعی اینستاگرام بر خلاف مصوبات شورای عالی فضای مجازی و کمیسیون‌های زیر مجموعه آن بدون اینکه سرورهای خود را به داخل منتقل نماید و بدون اینکه مقررات قانونی را بپذیرد در فضای مجازی کشور مشغول فعالیت رسانه‌ای است و برخلاف قانون اساسی صوت وتصویر فراگیر را از انحصار سازمان صدا وسیما خارج کرده و بدون هرگونه محدویت قانونی سال‌هاست که مشغول تهاجم فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی علیه مردم می باشد و مسئولین فضای مجازی علیرغم تذکرات دلسوزان خم به ابرو نمی آورند..»

چنان که ذکر کردیم تبعات فیلترینگ این شبکه‌های اجتماعی علاوه بر آن چه طی مطالب مکرر عنوان کردیم که شامل روی آوردن مردم به فیلترشکن‌ها٬ گسیل ترافیک داخل کشور به خارج کشور٬ و آسیب‌های بی‌شمار دیگر بوده٬ زیان مالی بسیاری را متوجه کسب و کارهای اینترنتی و از جمله سرویس دهنده‌های اینترنت خواهد ساخت.

در حاشیه نمایشگاه تلکام شرکت های ارائه کننده اینترنت ضمن ابراز نارضایتی خود از فیلترینگ تلگرام اعلام داشتند که سهم و درصد زیادی از درآمدشان به خاطر فیلتر شدن این برنامه کم شده چرا که حجم دیتای مصرفی عمده کاربران بر سر این برنامه بود. آنها همچنین تاکید کردند که با زمزمه‌های فیلترینگ اینستاگرام نگرانی جدیدی دارند و سهم حجم دیتای کاربران ایرانی را در این شبکه اجتماعی چیزی نزدیک به 20 درصددر آمد خود توصیف کردند.

علاوه بر این بسیاری از کسب و کارهای خانگی و محلی٬ بخصوص پس از فیلترینگ تلگرام٬ اینستاگرام را محل کسب درآمد و گذران زندگی خود کرده‌اند. حال بی‌تردید٬ این زمزمه‌ها بیش از هر کس٬ این افراد را دچار نگرانی خواهد کرد. نتیجه آن که اکنون بیش از پیش٬ متدهای راه‌اندازی کسب و کار بر پایه شبکه‌های اجتماعی در ایران٬ دارای ریسک و خطر بالایی خواهد بود.

ما همچنان به این دسته از افراد که اساس کسب و کارشان را بر پایه شبکه‌های اجتماعی قرار داده‌اند توصیه می‌کنیم که حتما به راه‌اندازی وبسایت اقدام نمایند. فرشمی به عنوان اولین ارایه دهنده ایده طراحی وب برای همه٬ امکاناتی را به تمام افراد ارایه می‌دهد که بتوانند بدون نیار به دانش فنی و با کم‌ترین میزان هزینه٬ وبسایت خود را راه‌اندازی نموده و به کسب درآمد بپردازند. آکادمی فرشمی محلی است که تمام آموزش‌های لازم برای این کار٬ طی راه‌اندازی دوره‌های مختلف به زبان ساده و عملی٬ به افراد با سطح دانش مختلف٬ ارایه می‌دهد. علاوه بر مقالات آموزشی که همه روزه منتشر می‌شوند٬ دوره‌های جامع و مفید ویدیویی نیز وجود دارد که بدون نیاز به صرف هزینه‌های گزاف٬ تمام مطالب را بدون کم و کاست و به صورت عملی و تجربی به شما آموزش می‌دهد. شما می‌توانید با عضویت ویژه آکادمی به تمامی دوره‌های آموزشی فعلی و آینده با تخفیف قابل توجه و بهای ناچیز دسترسی یابید. تمامی این دوره‌ها دارای پشتیبانی قدم به قدم است.

همچنین می‌توانید از پلتفرم خدمات وب فرشمی٬ با هر سطح سرمایه‌ای که دارید٬ اقدام به سفارش طراحی سایت‌تان نموده تا سایتی با کیفیت پنج ستاره٬ برای شما طراحی و ایجاد شود. همچنین می‌توانید از طریق پلن‌های ارتقای سرعت و بهینه‌سازی٬ سایت‌تان را برای ترافیک بیشتر و رتبه‌ی بالاتر٬ بهینه کنید.

از طرفی مارکت فرشمی هم مثل همیشه٬ تمام امکانات و ابزارهای لازم را در اختیارتان قرار می‌دهد. بدین ترتیب هر آن‌چه برای شروع کار به آن نیاز دارید در اختیار شماست. برای شروع کار نیز می‌توانید از طریق سامانه پشتیبانی٬ مشاوره رایگان بگیرید تا بهترین مسیر را برای کسب درآمد تضمینی و بدون نگرانی انتخاب کنید.

ما امیدواریم که مشکلات اقتصادی از سر راه تمامی خانواده‌های ایرانی برداشته شود و افراد مختلف بتوانند بدون نگرانی و استرس زندگی خود را مدیریت کنند.

مطالب مرتبط

0 0 رای
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع‌رسانی درباره
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تتمام نظرات
0
لطفا درباره این مطلب نظر بدهیدx
()
x